Simple Plan osvěžují stylovou stejnost

Kanadští věční mladíci Simple Plan, kteří jsou na scéně již dvanáct let, vykazují dost úctyhodného i nedobrého. Bez ohledu na to či ono však patří k nejpopulárnějším kapelám současného světového pop punku a sklízejí za to pozornost i ceny.
Aktuální kolekce Get Your Heart On! je jejich čtvrtá studiová a lze očekávat, že se stane hitem letošního léta. Přímo k tomu svádí, protože přináší to funkční, čím v minulosti pětice z Montrealu okouzlila svět.
Výbušný kytarový zvuk táhne písně plné přilnavých melodií, v textech i hudební náladě jde vesměs o optimistické kousky a i obě balady, jež na kolekci jsou, v sobě mají dost pozitivního na to, aby se při nich s úsměvem a v objetí bezstarostně odpočívalo kdesi u vody a vymazalo to strojený smutek, který uměle vykazují jenom proto, že jsou balady. Skoro by se chtělo zaspekulovat o tom, jak dobře je album ve svém vydání načasované.
Obdivuhodné na Simple Plan je, že dovedou takto vyladěné skladby sypat jednu za druhou. Na novince je jich jedenáct a mají dvě tváře. Disponují přitažlivostí spojení zvuku kapel Green Day a Jonas Brothers, avšak působí dojmem, že každou z nich jsme už někde a někdy slyšeli.
Pop punk je nevyčerpatelný a současně dost vyčerpaný. Melodická výstavnost v něm pak leccos omlouvá, zvláště oslovuje-li primárně méně náročné teenagery, kteří tvoří fanouškovskou a leckde i kupní základnu.
Simple Plan ale nejsou bezradní naivové a moc dobře vědí o stylových omezeních. Proto si do studia pozvali několik hostů, z nichž nad ostatní ční zajímavý hlas Riverse Cuoma z Weezer v Can’t Keep My Hands Off You či výkon Natashy Bedingfieldové v písničce Jet Lag, který je rafinovaný tím, že v ní jejího zpěvu mnoho není, ale dodává jí „sexy rozměr“, ideálně se hodící do celkové letní atmosféry alba.
Jeho vrcholem jsou ovšem dva jiné okamžiky. V první řadě zvukově bohatě ošetřená hitovka Loser Of The Years, hned za ní pak Summer Paradise s hostujícím a ve studiovém výkonu výrazným a platným somálským rapperem K’naanem. Kdyby naopak na nahrávce nebyly dvě poslední tuctové skladby Last One Standing a This Song Saved My Life, asi by se nic nestalo.
Get Your Heart On! je v zásadě stejné, jako byla předešlá alba kapely. Těžko ale koneckonců namítat něco proti tomu, že se kvinteto drží svého kopýtka, zvláště přichází-li se zajímavými hostováními a zvukovými zpestřeními. Natož pak, bylo-li dosud úspěšné.

Simple Plan: Get Your Heart On!
Warner Music/Supraphon, 45:20

Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 14. července 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)