Jen naiva jede na festival a těší na něco jiného než na kapely

Než začala letní festivalová sezóna, varoval jsem v tisku i na těchto stránkách před tím, že jakmile divák prostoupí festivalovou bránou, stává se štvanou zvěří kapitalistického přístupu těch, kteří akci pořádají, a především těch, kteří se na ní přiživují například tím, že mu nabízejí pití nebo jídlo.
Týden se sešel s týdnem a realita mi dává za pravdu. Předesílám, že mě to netěší, naopak bych vekslákům, kteří si na festivalech dovolují prodávat pivo za cenu z centra Prahy a jídlo na váhu s tím, že deset deka je za devětašedesát kaček, nejraději nabančil holí.
Byl jsem toho svědkem několikrát. Mladík v plné síle si poručí u vývařovny masovou směs nebo halušky. Obsluha kydá stravu na umělohmotný tácek a mladík ji zarazí ve chvíli, kdy má vizuální dojem, že jej kupa jídla dostatečně nasytí. Obsluha kupu zváží a nahlásí: „Sto osmdesát korun!“ Mladík se vyděsí a následuje trojí reakce.
Buď si kupu jídla dopřeje, ovšem ta mu posléze při stravování stejně zhořkne, anebo požádá nepřátelským tónem obsluhu, aby porci stáhla na polovinu, případně obsluhu rovnou pošle k čertu a uleví si transparentním odflusnutím. Ve třetím případě následuje další cesta za jídlem, která skončí zjištěním, že natáhnout jej chtějí všichni, včetně prodavačů trdelníků (jejich zboží bylo drahé už před čtyřmi lety).
Pivaři hubují na cenu piva, my – abstinenti – jdeme do kolen, když chtějí pětatřicet korun za půllitr balené vody, a ani hamburger za pětadevadesát není takové terno s ohledem na to, v jakém hygienickém prostředí jej prodejci lepí. Jenomže prodejcům jde o prachy, ne o lidi nebo – chraň bůh – festival.
Objevují se také stížnosti na hygienické zázemí, nepřítomnost sprch a smradlavé záchodky. Přitom festival je cvalový dostih, tak na co koupelna ve stanovém městečku, když buňky se sprchou stejně brzy osazenstvo zničí s okázalou bezohledností. Hajzlíky smrdí odnepaměti a teplá voda je přepych, který není v ceně vstupenek.
Ten, kdo jede na festival za přepychem a pohodlím, je naiva. Jediné, co na takových akcích opravdu stojí za to, jsou kapely. Když hrají mizerně, je to mizerný festival, na který se netřeba za rok vracet.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)