Kaiser Chiefs zvolili zpátečku

Ještě před čtyřmi lety byli Kaiser Chief z Leedsu ostrovním tiskem chápáni jako jedna z pěti nejžhavějších skupin Velké Británie. Vyšlo skvěle přijaté album Yours Truly, Angry Mob (2007) s nápaditým singlem Ruby a jejich sláva nabírala oslnivého lesku. Na titulních stránkách hudebních periodik byli pečení vaření.
Následující kolekce Off With Their Heads (2008) se ale až tak nepovedla. Byla poněkud uspěchaná, postrádala silné autorské nápady a formace si po jejím vydání zažila ztrátu popularitu takříkajíc v přímém přenosu. Byl to tehdy docela fofr.
Snad i proto si s vydáním novinky dala na čas a odhodlala se k tomu až v tomto roce. Chtělo by se dokonce napsat, že v době, kdy už na ni spousta lidí zapomněla.
Její v pořadí čtvrté studiové album se jmenuje The Future Is Medieval a zastihuje ji v poněkud nelichotivém postavení: je jako bývalý prvoligový fotbalista, který po letech nastupuje za divizní tým v boji o střed tabulky.
Na novince se pětice nejvíce přiblížila svému debutu Employment (2005). Podotkněme, že debutu úspěšnému, byť tehdy byla nová a ostrovní recenzenti takové party vysloveně milují.
Návrat k vlastním hudebním kořenům dokladují robotické postpunkové písně se slušnými refrény, které zůstávají v paměti až teprve s druhým poslechem. Pestrost kolekce vytvářejí jak dominantní basové linky v některých skladbách, tak třeba klávesové plochy v písničce Dead Or In Serious Trouble, které jako by nahrál Jon Lord v barvách Deep Purple, dále přítomnost syntetických ploch jako vystřižených z elektropopu osmdesátých let či poněkud kýčovitá akustická balada If You Will Have Me.
Aktuální album je vlastně důkazem dobré diplomacie kapely. Kráčí na něm po cestě nejmenšího odporu. Nehledá nic nového, naopak vzhlíží ke své minulosti jako k základnímu stavebnímu kameni. V jeho středu je totiž i síla pro současnost.
Ať už jde o osobité melodické postupy, inspiraci hudbou šedesátých až osmdesátých let či schopnost poutat pozornost v zásadě dost nenápadným zvukem, který je zbaven jakéhokoli náznaku agresivity.

Kaiser Chiefs: The Future Is Medieval
Universal Music, 60:03

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 10. srpna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)