Wohnout udělal krok k volnosti

Wohnout se potřeboval hnout z místa. Jestliže si na předešlých šesti albech vytvořil charakteristický rukopis, jenž časem často jen naplňoval, tentokrát se vzbouřil proti obvyklostem. Objektivně nutno předeslat, že i na albu Našim klientům průměrný znalec české hudební scény kapelu pozná po pár taktech a prvních pěveckých pasážích. Nadprůměrný znalec bude ale potěšen snahou kapely říci více než doposud.
V textech už to není mnohdy náhodné seskupování slov k sobě se vzájemně hodících, nýbrž sled témat. Ze života, z okolí kapely, často to vypadá jako skutečné události.
Hudebně vznikla poměrně pestrá sbírka, na kterou se vedle charakteristických „wohnoutovek“ dostaly i popové Gastrosexuála a Ježci i nejpříjemnější překvapení kolekce, balada Toubkal. Wohnout v ní obstál i proto, že mu skvěle sekundovala zpěvačka Andrea Plíšková z Gang ala Basta.
Homolové jako zpěváci už tolik netlačí na pilu. Zvolili civilnější projev, vyhýbají se leckdy trochu směšné „dobré artikulaci“ a zpívají s přirozenou lehkostí. Písnička Toubkal potvrzuje, že to není na škodu.
Wohnout na novinku údajně vybíral s řady písniček. Možná mohl být obezřetnější, neboť některé trochu splývají a druhá část desky by se klidně obešla bez kousků Dobrý den, pane Kohák nebo Chudej. V kariéře kapely je to nicméně přelomové album. Řekla si na něm o stylovou svobodu, kterou napříště nebude muset hledat, neboť už ji objevila.

Wohnout: Našim klientům
vl. náklad, 52:28

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 17. srpna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)