Kleptoman na vlastní kůži

Před lety jsem měl tu čest setkat se s opravdovým kleptomanem. Bylo to poprvé a bylo to zajímavé, protože jsem toho člověka poznal jako někoho, kdo měl neustále nateklé oko nebo roztržené obočí či ret. Vždycky mi tvrdil, že se vyboural na kole, někde klopýtl nebo jej přepadli nepřizpůsobiví občané. Teprve později jsem pochopil, že ty šrámy mu dělají lidé, které v rámci svého nešťastného postižení okradl.
Brzy jsem také pochopil důvod, proč byl neustále bit jako žito. Byl totiž nešikovný kleptoman, který se prostě zpravidla prozradil ještě dřív, než objekt svého zájmu, obvykle malou bezvýznamnou věc, šlohl.
Jednou mě požádal, jestli u mě může přespat. Souhlasil jsem a strávili jsme příjemný večírek, při němž mě fascinoval svou znalostí děl prokletých básníků. Nad ránem jsme šli spát a někdy v poledne následujícího dne odešel i se svou igelitovou taškou.
Teprve v podvečer jsem si všiml, že v řadě mých cédéček, která byla předtím úhledně a podle abecedy seřazena ve skříni, chybí několik titulů. Po chvíli zamyšlení mi bylo jasné, že je odnesl kleptoman, a že se ani neobtěžoval zbylá cédéčka srazit k sobě a tím své prozrazení alespoň oddálit.
Strašlivě mě to naštvalo. Jelikož ještě nebyly mobilní telefony ani maily a kleptoman neměl pevnou telefonní linku, zašel jsem na poštu a poslal mu výhrůžný telegram. Povedlo se to až na druhý pokus, protože úřednice za přepážkou původní verzi mého telegramu začínající slovy „Ty hajzle…“ rázně odmítla přijmout. Druhá verze startovala pozdravem „Ahoj Petře…“, což prošlo.
Druhý den ráno mi u dveří kdosi zazvonil. Rozespalý jsem je otevřel a hleděl do očí kleptomanovi Petrovi. Provinile se na mě podíval, vrazil mi do ruky igelitku, řekl „promiň“ a zmizel.
Když jsem posléze do tašky nahlédl, zjistil jsem, že kromě cédéček v ní je dalších asi deset věcí, které mi při své návštěvě minulé ráno ukradl. Mimo jiné nový šampón, rolička toaleťáku, dřevěný slon pro štěstí či poznámkový bloček.
Svého kleptomana jsem neviděl tři roky. Když jsme se pak potkali kdesi na koncertě, měl modřinu pod pravým okem…Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)