SuperHeavy: Úlet Micka Jaggera a jeho kumpánů

Superskupina SuperHeavy vznikla z iniciativy zpěváka Rolling Stones Micka Jaggera a bývalého člena britských Eurythmics Davea Stewarta. Neměli zprvu o její hudební filozofii dost představ, ale byli zvědaví, jak bude vypadat spolupráce osobností.
„Od začátku to vypadalo jako dobrý úmysl, ale musím přiznat, že jsem nevěřil, že se to podaří dovést do výsledného tvaru,“ řekl Jagger.
Když se přidali soulová zpěvačka Joss Stoneová, vyznavač reggae Damian Marley (syn zesnulého Boba Marleyho) a indický skladatel, hudebník, zpěvák a držitel Oscara A. R. Rahman, začaly se věci hýbat kupředu a z „hecprojektu“ vznikla regulérní kapela.
Její debutové album nazvané stejně jako ona vyšlo v pondělí a je v mnoha ohledech zvláštním produktem. Namísto toho, aby se neslo v duchu euro-amerického poprocku, jak ho ve své tvorbě dělají Jagger a Stewart, podlehl autorským rukopisům Marleyho a Rahmana.
Pravda, v řadě písniček je cítit i jiný vliv, nicméně objektivním výsledkem je srážka reggae a indické muziky na straně jedné a rocku a soulu na straně druhé, té méně výrazné.
Je to trochu experiment, trochu úlet a trochu chaos. SuperHeavy je totiž kapela bez frontmana. O vokální linky se v ní všichni zúčastnění perou a není to vždy ku prospěchu věci. Významově pár centimetrů nad ostatními stojí Stoneová, jejíž hlas písně výrazně zjemňuje.
Je jistě chvályhodné, že se významní muzikanti rozhodli pro projekt založený na kompromisu. Trestuhodné je, že na něm jde pouze o ten kompromis. Album nepřináší žádné sdělení, nemá hmatatelný záchytný bod a je v podstatě prázdným souzvukem tónů, stylů a hlasů. Každý se na něm snaží ukázat, co umí, nikdo mu ale nedává tvar ani ráz.
Málokdy se na hudební scéně stane, že vznik superskupiny má valný smysl a význam. SuperHeavy nejsou výjimkou. Jsou ale zajímavostí.

SuperHeavy: SuperHeavy
Universal Music, 53:02

Hodnocení: 40%

(tato recenze vyšla v deníku Právo 21. září 2011)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)