Vyzrálé lásky Barbry Streisandové

Devětašedesátiletá americká zpěvačka a herečka Barbra Streisandová je pozoruhodná umělkyně. Nejenom proto, co všechno během dosavadní umělecké dráhy od roku 1957 dokázala (má ceny Grammy, Emmy i Oscary), ale nyní i proto, že každá nota z její novinky What Matters Most (Na čem nejvíc záleží) je perla.
Na předešlé kolekci Love In The Answer (2009) zpívala jazzové standardy, předtím třeba filmové či muzikálové melodie, zkrátka užívala si vždy takového druhu písniček, na jaký měla chuť.
Nyní nahrála filmové písně, jejichž texty napsali Marilyn a Alan Bergmanovi. Vybrala si deset kompozic a dbala na to, aby se tematicky vzájemně doplňovaly.
Novinka je tak plná skladeb o lásce a zamilovanosti, to vše v atmosféře důstojného středního proudu pro dospělé. Je zajímavé, že Streisandová je v orchestrálně dokonale ošetřených skladbách tak přesvědčivá, že přes její věk posluchač příběhům plných citu a něhy uvěří.
V ženském hudebním světě to podobně umí snad už jen Joni Mitchellová, které se sedmašedesát. Když tyto dámy slyšíte zpívat, dostaví se nadějeplný pocit, že láska nabírá na významu až po šedesátce.
O kráse Streisandové pěveckého projevu neradno pochybovat. S hlasem pracuje dokonale, je výtečná zejména ve středních polohách a naprosto přirozeně přechází ze zpěvu do vyprávěných pasáží. Právě tento šansonový dotek dodává písničkám na výrazu.
Zpěvačka ale stojí pevně na zemi. Na konci alba v titulní písni konstatuje, že není důležité jak moc, ale kolik lidí jsme v životě opravdu milovali. To je poslední přídavek k celkové kráse alba.

Barbra Streisand: What Matters Most
Sony Music, 41:39

Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. září 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)