Hurts připomněli Píseň sebevrahů

Sobotní skvělý koncertní zážitek, vystoupení britských popových Hurts ve Velkém sále pražské Lucerny, měl jeden zajímavý přesah. Kapela odehrála (a tanečnice přičinlivě odtančily) skladbu Gloomy Sunday. Je hořká, lítostivá a ve svém vyznění dosti ponurá. Vždyť je to také Píseň sebevrahů, alespoň tak vstoupila do hudební historie.
Jejím autorem je maďarský skladatel a pianista Reszö Seress. Ve třicátých letech minulého století se živil hraním po budapešťských barech, což sice těšilo jejich hosty, méně jeho milovanou dívku. Údajně proto, že jeho zaměstnání považovala za druhořadé, se s ním v roce 1932 rozešla. Vrcholem skladatelova smutku bylo napsání skladby Szomorú Vasárnap, anglicky Gloomy Sunday, česky Ponurá neděle, do které dostal všechny své deprese těch dnů. Autorem textu je Lászlo Javór.
Jakmile skladba vstoupila do života, rozpoutala hotové peklo, nad kterým se dodnes pozastavují policisté i psychologové. Seressova bývalá přítelkyně za pár týdnů spáchala sebevraždu, když po sobě zanechala lístek s nápisem „Gloomy Sunday“.
V šestatřicátém roce citoval několik veršů z písně v dopise na rozloučenou sebevrah Josef Keller. Brzy nato spáchalo sebevraždu dalších sedmnáct lidí. Někteří z nich se zastřelili přímo při poslechu písně, jiní se utopili v Dunaji, jakýsi šlechtic si Gloomy Sunday nechal na přání zahrát v baru, vyšel ven a prostřelil si hlavu.
V dalších letech byla snaha skladbu zakázat, jenomže v roce 1941 se objevila americká zpěvačka Billie Holiday se svou verzí a popularita nešťastné kompozice rostla. Spolu s ní tragédie pokračovaly.
V Berlíně se oběsila mladá prodavačka, která po sobě zanechala pouze text skladby. V New Yorku si pustila plyn mladá žena, která v dopise na rozloučenou napsala, aby ji na pohřbu zahráli Bloody Sunday. Tvrdí se, že uvedená skladba byla u dalších téměř dvou stovek sebevražd, povětšinou motivovaných nešťastnou láskou.
V roce 1997 spáchal v Dundee sebevraždu Billy McKenzie, zpěvák skotské kapela Associates, která nahrála verzi písně od Billie Holiday v roce 1982. I za tím byla nenaplněná láska.
A Reszö Seress? Ten v roce 1968 skočil z okna svého bytu. Byl sice lékaři zachráněn, ale později se v nemocnici udusil. Bylo mu šedesát osm let.
Jeho písnička je natolik fascinující, že ji zpracovala řada interpretů. Kromě Hurts (jejichž verze je na přiloženém videu) například Heather Nova, Sarah Brightman, Kronos Quartet, Sinéad O’Connor (která nedávno hovořila o tom, že by nejraději spáchala sebevraždu), Elvis Costello, Lydia Lunch, Diamanda Galás a mnozí další.

http://www.youtube.com/watch?v=tXRZOKZHNlkPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)