Markéta Konvičková ve dvou světech

Mladá třinecká zpěvačka Markéta Konvičková má štěstí a trochu i smůlu. Když při jednom nahrávání společné písně se skupinou Citron narazila ve studiu na amerického producenta a skladatele Steva Walshe, bylo to zásadní setkání, současně začátek umělecké „rozepře“.
Walsh (který pracoval i na skvělém albu české skupiny November 2nd) si povšiml její dobré angličtiny, pěveckého i osobnostního charismatu a nabídl jí spolupráci. Za pár dnů poslal několik svých písniček, aby se v dalších týdnech dohodly, že druhé album Konvičkové připraví společně. Nikoli ale v angličtině, nýbrž v češtině se dvěma anglickými bonusy.
Tímto rozhodnutí došlo ke srážce dvou naprosto odlišných světů. Písničky mají na první poslech západní rukopis, jsou lehké, atmosférou odpovídají současnému střednímu proudu a některé (především Cizí světy, Smutná, Svítá, Zapomeň) by byly v evropském měřítku jistě konkurenceschopné.
Nesměly by mít ale české texty, které je razantně táhnout zpět do zdejšího hájemství. Byť se jejich autoři (Petra Crtkalová, Petr Šiška, Karolina a David Hrbkovi) evidentně snažili frázováním naplnit původní anglické vzorky, čeština má definitivně jiný zvuk. Oč svěžejší jsou dvě anglicky nazpívané skladby v samém závěru desky.
Konvičková nicméně nahrála povedené album. Jako zpěvačka na něm potvrdila talent i dobrý vkus, do úst jí pak byla vložena slova, která kultivovaný teenager při troše soustředění používá, a na mnoha místech ve vokálních partech dokázala, že je velice vynalézavá a hravá.
Kafe, bar a nikotin je klidná síla českého popu. Konvičková má ve svém projevu silný soulový náboj, který se místy nenápadně pojí s bluesovým zajiskřením. To je velká devíza.
Byla by chyba, kdyby album nebylo zaregistrováno.

Markéta Konvičková: Kafe, bar a nikotin
EMI, 36:55

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 5. 9. 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)