Nobelovy ceny – Anály nepravděpodobného výzkumu

V těchto dnech se udělují prestižní Nobelovy ceny. Pokud o ně máte zájem a neumíte zhola nic, nezoufejte. Vrhněte se ihned na nějaký obskurní průzkum a bude se o vás v souvislosti s Nobelovou cenou při troše štěstí psát. Existují totiž jakési žertovné Nobelovy ceny, které sice nemůže získat jen tak někdo, ovšem naděje tu je.
Zde je seznam držitelů letošních žertovných Nobelových cen za vědecký výzkum známých jako Ig Nobel Prizes, které na Harvardově univerzitě v USA udělil humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu):
FYZIOLOGIE – Mezinárodní tým vědců za studii „Nakažlivé zívání u želv uhlířských nepotvrzeno“.
CHEMIE – Skupina japonských vědců za určení ideální hustoty poprašku z japonského zeleného křenu wasabi pro probuzení spících lidí a uplatnění tohoto poznatku při vynálezu požárního hlásiče s wasabi.
ZDRAVÍ – Tým vedený Peterem Snyderem z Brownovy univerzity za studium vlivu zadržování moči na pozornost.
PSYCHOLOGIE – Karl Halvor Teigen z Oselské univerzity za snahu pochopit, proč lidé vzdychají.
LITERATURA – John Perry ze Stanfordovy univerzity za teorii prokrastinace. Aby podle něj člověk dosahoval dobrých výsledků, měl by vždy pracovat na něčem důležitém, aby se tím vyhnul práci na něčem ještě důležitějším.
BIOLOGIE – Australští přírodovědci Daryll Gwynne a David Rentz za zjištění, že jisté druhy brouků se snaží pářit s jistými typy australských pivních lahví.
FYZIKA – Francouzsko-nizozemský výzkumný tým za snahu dobrat se toho, proč se diskařům při vrzích motá hlava a kladivářům ne.
MATEMATIKA – Skupina lidí, kteří předvídali konec světa, za to, že ostatní naučili být opatrní při tvorbě matematických předpokladů a výpočtů: Američané Dorothy Martinová, která předvídala konec světa v roce 1954, Pat Robertson, jenž ho očekával v roce 1982, Elizabeth Clare Prophetová předpovídající rok 1990, Harold Camping, jenž nejprve předpověděl 6. září 1994 a pak 21. říjen 2011, Korejec Li Čang-rim s předpovědí konce světa na rok 1992, Šókó Asahara s předpovědí na rok 1997 a Uganďanka Credonia Mwerindeová očekávající konec světa v roce 1999.
MÍR – Starosta Vilniusu Arturas Zuokas za vyřešení problému aut stojících na zákazu stání tím, že je rozdrtil tankem.
VEŘEJNÁ BEZPEČNOST – John Senders z Torontské univerzity za experimenty, při nichž řidiči na dálnici opakovaně zaslepoval oči.
Vzhůru do boje!Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)