Vypsaná fixa a album do tandemu

Detaily je další album, na kterém Vypsaná fixa potvrdila kvalitu a schopnost pokradmu rozšiřovat styl a nabízet písničky, s nimiž je dobře. Už dávno se odpoutala od syrového punkového vyznění a s producentem Dušanem Neuwerthem posunula svůj zvuk kupředu. Potřebovala na to tři alba, nicméně dnes je sofistikovanou formací s jasnou tváří.
Detaily mají zvuk jemně syrový, především ale plný a v zásadě moderní (vezmeme-li v úvahu, jak moc se dnes hudba obrací do minulosti). Jeho funkčnost je zejména v detailech, takto pomocných zvucích, které mu dávají pevnost. Kapela si nadto nenechala vzít schopnost předkládat lákavé melodie – nejsou nikterak transparentní, ale když jim dáte dva tři poslechy, pak se vystaví v plné kráse a síle.
Márdiho texty jsou tradičně kořením tvorby. Ty nové se odehrávají na pardubickém sídlišti, mají příběh, libují si v metaforách, představují panoptikum různých postav a nejsou předvídatelné. Autorovo slovní eskamotérství je neodolatelné, pročež není divu, že je považován za jednoho nejtalentovanějších textařů na české hudební scéně dneška.
Vzniklo povedené album. Není sice lepší než předešlý Klenot, tvoří s ním ale zatraceně vyrovnaný tandem.

Vypsaná fixa: Detaily
San Piego Records, 40:11

Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 15. října 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)