Jakou šanci dnes mají staří Black Sabbath

Britská skupina Black Sabbath oznámila v pátek 11. 11. 2011 v 11.11 hodin pacifického času svůj návrat na hudební scénu. Stane se tak po pěti letech mlčení, kdy někteří členové kapely v podstatě nechtěli o něčem takovém, jako je comeback v původní sestavě, ani slyšet. Jednoznačně „pro“ byl Ozzy Osbourne, který se v poslední době trochu flákal a potřeboval jistě aktivitu, tvrdošíjně „proti“ byl kytarista Tony Iommi. To, že kapela oznámila návrat, je tedy překvapení.
Je to také velký risk a podle mého názoru i hazard se slavným jménem. Ozzy Osbourne, zpěvák Black Sabbath, nás totiž přijel v minulosti několikrát osobně přesvědčit, že jeho fyzická kondice je natolik poznamenaná divokým životním stylem, že prostě jako vokalista selhává. Je skvělý frontman, podporuje ho v tom sláva a kontroverze, zpívat ale už prostě neumí. Obávám se proto, že pokud Black Sabbath vyjedou na koncert a Osbourne cosi ve svém životě zásadně nezmění (je otázka, zda to ještě lze), pak by vystoupení kapely mohla být tristní.
Pamatuji si nicméně na pražský koncert, při kterém za Ozzyho zpíval najatý vokalista s podobnou barvou hlasu, poněkud nešikovně schovaný pod pódiem. Pomáhal ve vokálech, a není vyloučeno, že někdo takový pomůže příští rok i v hlavních pěveckých linkách. Udělat to lze, byť je to podvod.
Představa, že Black Sabbath při koncertech zvolí pro vokální linky playback, je iluzorní. To si tak živá a tak slavná kapela prostě nemůže dovolit. Může naopak eliminovat skutečného Osbourna do takové míry, že svým nepřesným frázováním a falešným zpěvem nebude až tak překážet.
Nemám strach z plánovaného nahrání nového alba kapely, protože pod producentským vedením Ricka Rubina to Ozzy ve studiu s pomocí moderních nahrávacích postupů a technologií zvládne.
Někdy na konci devadesátých let uspořádal Ozzy Osbourne před svým pražským vystoupením tiskovou konferenci. Měl zpoždění, několik desítek novinářů nervózně čekalo a už už se v hotelovém sále, kde se tiskovka konala, šuškalo, že Ozzy nepřijde.
Potom se ale ozval hlasitý cinkot a Ozzy vstoupil dovnitř. Ten cinkot vznikl rozpohybováním mnoha jeho kovových přívěšků a ozdobiček prostřednictvím třasu celého těla. Když pak na tiskové konferenci mluvil mimo mikrofon, nebyl slyšet, protože stále cinkal (a to seděl). Bylo to někdy před deseti až třinácti lety. Trudno pomyslet, jak je na tom asi vehementní pijan a bohém dnes.
Na druhou stranu předpokládám, že Black Sabbath dobře vědí, proč dali návratu na scénu průchod. Neřekl bych, že v tom bude nedostatek peněz…
Na to jsou kadeti hoši z Elánu.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)