Magické melodie Florence + The Machine

Florence Welchová je z Londýna, stejně jako její projekt. Název Florence + The Machine je odkazem na její dlouholetou spolupráci a přátelství s hudebnicí a producentkou Isabellou Summersovou, přezdívanou v tamním hudebním světě Machine. Spolupracují od teenagerských let, přičemž se původně jmenovaly Florence Robot/Isa Machine.
Florence se na špičce britské scény pohybuje nedlouho, pouhé čtyři roky. Před dvěma lety na sebe nicméně upozornila povedeným debutovým albem Lungs. Prosadila se jím na špičku nerádiového popu, který ovšem měl a nadále má ambice střední britský proud porážet a poučovat. V jejich skladbách byla od první chvíle obrovská energie a schopnost pohltit posluchače při naprostém opanování nálady.
Dvanáct písniček na novince se pohybuje kdesi na hranicích několika stylů. Mísí se v nich folk, pop, alternativní rock i soul. Je v nich ale také ambientní hudba, jež se nejvíce podílí na zde velmi důstojné, až „klasické“ náladě jednotlivých kompozic. V tomto ohledu drží vše pohromadě a vytváří to celistvost alba.
Nahrávka vznikla za asistence živých nástrojů. Ve spolupráci s nádherně snivým a přitom dostatečně agresivním vokálním projevem Florence Welchové vytvořila rafinovanou podobu současného popu, který se sice hned nezadře do paměti, ale ponechává v ní stopu a důvod vrátit se k písničkám zpět.
Zvuk alba je plný a rozmáchlý. Skladby jsou sofistikované, mají promyšlené aranže a bez výjimky postupně přecházejí v nutnou gradaci, která je leckdy až odzbrojující. Z atmosféry pak naprosto přirozeně plynou magické melodie, z nichž nejzajímavější jsou v písničkách What The Water Gave Me, Heartlines, Only If For A Night a No Light No Light.
Debutem Lungs Florence + The Machine britskou scénu výrazně protřepala. Druhé album sice není tak revoluční, ale rozhodně rozšiřuje filozofii, kterou přinesl debut.
Proto je lepší.

Florence + The Machine: Ceremonials
Universal Music, 56:03

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 19. listopadu 2011)Komentáře [ 1 ]

  • Mildret napsal:

    Proč jsou všechny pobdoné soutěže jenom pro děti? Řekla bych, že starší ročníky by teprve předvedly kreativitu, co se oděvního červenání týče.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)