Poutavá křehkost písní Markéty Irglové

Markéta Irglová je český hudební poklad. První etapu své kariéry završila spoluprací s irským písničkářem Glenem Hansardem a ziskem Oscara na písničku Falling Slowly z filmu Once (2006).
Poté vyrazila do světa, poměrně dlouhou dobu z úspěchu filmu i soundtracku k němu čerpala, vysloužila si potřebné koncertní zkušenosti a pak se s Hansardem rozešla umělecky i osobně.
Její nové sólové album Anar ukazuje, že to byl proces očistný. Irglová se při práci na něm posunula.
Nechala se inspirovat perskou hudbou, přičemž píseň Dokhtar Goochani na kolekci zařadila pro potvrzení, a autorským skladbám s anglickými texty zachovala intimní charakter tak, jak to činila v minulosti. K nahrávání přizvala též Aidu Shanghasemi, íránskou hráčku na buben daf a zde i zpěvačku.
Tucet kompozic nese sychravou až melancholickou atmosféru. Irglová není zvyklá ve svých písničkách jásat a skotačit, spíše v nich zvolna uplétá nosné nálady a nechává je postupně nabrat tvar, který ve své atmosféře posluchače příjemně omotává. Písničky jsou přitom podány bez nejmenších pochybností či úkroků.
Pro album (koneckonců i koncert) je to sice poněkud stereotypní, Irglová to nicméně přijala jako poznávací znak, ve kterém se coby autorka neztrácí, naopak jej má pod dokonalou kontrolou. Dlužno také podotknout, že aranže některých skladeb (We Are Good, Go Back) jsou v intencích tvorby Irglové vrstevnaté, pročež posouvají atmosféru alba do vod živějších.
Zajímavé je i to, jak pracuje s hlasem. Nepatří k těm, jež disponují dechberoucím rozsahem, ovšem ve výrazu chytře nakládá s dynamikou a sahá i k šansonovému projevu. V důsledku to albu nese další uvolnění.
S kolekcí Anar i láskyplnými a niternými texty se Irglová přihlásila mezi ty, jejichž písničky si posluchač dopřeje pouze v určité náladě. Nemohou být přijímány jako doplněk. Vyžadují pozornost, za kterou na oplátku odhalí svou křehkost.
To v ní Irglová rozplétá svůj talent.

Markéta Irglová: Anar
Indies Happy Trails, 49:15

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 3. listopadu 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)