Účelové spojení Lou Reeda a Metalliky

Lou Reed a Metallica jsou dvě hudební veličiny, jež reprezentují dva rozdílné světy. Jejich spojení na dvojalbu Lulu je překvapivé a umělecky jistě vzrušující. Výsledek je ovšem nezajímavý.
Původně mělo jít o dílko, na němž přepracují Reedův starší materiál. Poté ovšem přišel Reed s jiným nápadem. Před časem složil písně pro amerického avantgardního divadelního režiséra Roberta Wilsona a německý divadelní soubor, který od dubna hraje v Berlíně hru Lulu Plays. Písně jsou inspirovány díly německého expresionisty Franka Wedekinda a Metallica a Reed se je rozhodli povzbudit rockovou drásavostí.
Vznikla hudba nedůvěryhodná. Nejde o to, že světy, v nichž se oba zúčastnění pohybují, se výrazně míjejí – to už je překonané (skvěle se například povedla spolupráce Metalliky s Marianne Faithfullovou v písničce The Memory Remains). Album je ale dobrým příkladem toho, jak dva takto rozdílné světy nespojovat.
Osobitá Metallica byla odsunuta na vedlejší kolej, což znamená, že místo ní mohl s Reedem nahrávat kdokoli jiný. Mocné thrashmetalové riffy na desce sekundují úmorně monotónní deklamaci mizerného zpěváka Reeda a jejich mistrovství vyhlíží vedle jeho neumětelství tristně. Ve skladbách není invence, nemají vývoj, chybí jim energie, neplynou, jen tak se povalují.
Pravda, texty inspirované Wedekindovými díly napovídají, proč se Reed stal nedávno v anketě časopisu New Musical Express nejlepším textařem historie. To je ovšem jediné pozitivum, jež albu předal.
Jinak je to nuda. Reed umluvil rockové velikány, propůjčil jim svou osobnost a mýlil se v domněnce, že jeho hudební nápaditost získá tvrdší rozměr jenom kvůli tomu, že Metallica je všeobecně považovaná za tvrdou kapelu.

Lou Reed & Metallica: Lulu
Universal Music, 40:02 a 47:14

Hodnocení: 35%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 8. listopadu 2011)Komentáře [ 1 ]

  • Katerina kralova napsal:

    Jardo zdravim Tě. Tak to máš dost podobně jako já. Už jsem si myslela, že jsem divná – když jsem nějak nebyla schopna oslavných ód na toto album. Tohle spojení mě osobně také nesedí. a nebaví mě. škoda.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)