I Michael Bublé přeje hezké svátky

Je obvyklé, že významní zpěváci a zpěvačky alespoň jednou během kariéry vydají v předvánočním čase album se svými verzemi vánočních písniček a koled. Klíčové je, aby byla emise náležitě načasovaná, tedy aby vyšla v době, kdy se zainteresovanému umělci daří a je reálné, že si jeho dílko koupí řada stálých i sezónních fanoušků.
Vánoční alba jsou nicméně zbytečná. Objevilo se na nich již nepřeberné množství svátečních písniček, ovšem na den Božího narození si stejně celý svět přehrává verze klasické. Kolekce Christmas od kanadského zpěváka Michaela Bublého je proto také zbytečná.
Objektivně je třeba připomenout, že tento zpěvák má nádherně sytý hlas, s jehož pomocí zvládá vykouzlit v písních na albu atmosféru tak důstojnou a něžnou, že zaslouží pochvalu a přimhouření oka nad tím, že natočil tak „lacinou“ desku.
Bublého přístup k písním je podobný přístupu Franka Sinatry na kolekci Christmas Songs By Sinatra (1948). Kanaďan skladby prezentuje ve swingovém duchu a některé na obou počinech jsou díky tomu v podstatě shodné. Jako by ve svých verzích chtěl dokázat, kdo je jeho příkladným učitelem.
Zajímaví jsou zpívající hosté. Shania Twain se v písničce White Christmas vrací na scénu po několika složitých letech, kdy se vyrovnávala s rozpadem manželství, aby nyní na vše zapomněla a pustila se do osobního i uměleckého života nanovo. Thalia Bublému skvěle sekunduje v písničce Mis deseos/feliz navidas, v Jingle Bells se zase představí vokálně zdatné Puppini Sisters.
Bublé přeje svým posluchačům v závěru alba šťastné svátky. Písněmi předtím jim nesporně udělá radost, mnohým jistě rozjasní tvář zachmuřenou starostmi o holé bytí. V hudební historii je ale kolekce Christmas jen dalším vánočním počinem pro lepší kondici několika bankovních kont.

Michael Bublé: Christmas
Warner Music/Supraphon, 54:45

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 1. prosince 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)