Mandrage jdou správnou cestou, brzdí je texty

Plzeňská čtveřice Mandrage je na české hudební scéně zvláštní úkaz. Z nenápadné a podceňované se po prvním albu stala kapela respektovaná a po druhé desce na zdejší poměry slavná. Zvláště díky hitu Hledá se žena.
Zarputile si při tom udržuje sympatický civilní projev, funguje jako parta, která nestojí na jediné osobnosti, a na koncertech dokáže pobavit.
Pakliže bylo po prvních dvou albech záhadou, jak docílila takové pozornosti, aktuální album Moje krevní skupina jako by chtělo říci, že ne náhodou. Čtveřice na ně totiž napsala hned několik veskrze písniček, které posluchačsky fungují na první poslech. Takový dar má málokdo.
Mandrage demaskovali svou filozofii. Soustředili se na to, co na zdejší hudební scéně funguje nejvíc – jednoduché, melodické a srozumitelné písničky a civilní projev. Oproti předešlým počinům sice do svého zvuku přidali více elektroniky, činili tak ale s jasnou představou o tom, kam až mohou zajít. Koneckonců swingující pointa písně Psycholog je také odvážná, v důsledku však zdařilá.
Moje krevní skupina je písničkově vyzrálá kolekce, která vedle již prověřeného hitu Františkovy Lázně nabízí i opravdu hezké Šrouby a matice, úderné Mechanik, Diplomat či Psycholog, případně svobodomyslné CML a Air Arabic.
Má nicméně dva problémy. Prvním jsou texty. Všeobecně platí, že vedle přitažlivé melodie vždy dobře fungují ty s nápadem a obsahem. Mandrage na takové bohužel rezignovali. Jejich doménou jsou jednoduché rýmovánky, které sice posluchač bez potíží přijme i s obsahově chudými refrény (Františkovy Lázně, Mechanik, Barbora), nicméně jeho obzor to nikterak nerozšíří a kapela se vzdává jinak přitažlivé možnosti obohatit jej i čímsi navíc.
Druhým problémem je tandem kompozic Disco Mockba part I a II. Když už se na album dostaly, měly mít status bonusu. Jsou-li ale v řádném „playlistu“, lze je chápat pouze jako vycpávku kvůli tomu, aby album přelezlo půl hodiny hrací doby. Jsou totiž opravdu mimořádně bezduché.
Přesto lze třetí kolekci plzeňské kapely chápat pro ni jako podstatnou. Jasně si na ní určila roli a hned vykročila za jejím naplňováním. Zvítězila u ní uchopitelná písnička, což je program, který má logiku.

Mandrage: Moje krevní skupina
Universal Music, 36:58

Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 17. prosince 2011)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)