Můj bezdomovec se vrátil z basy

Vždy jsem tvrdil, že každý by měl mít svého bezdomovce. Já ho měl, dlouhá léta. Přišel jsem k němu lehce, před časem to byl můj soused, a bydlet v bytě vedle něho bylo dramatické. Zhusta se mi stávalo, že jsem v noci ve své garsoniéře spal a znenadání mě probudila rána do zdi, o kterou se z druhé strany (té jeho) rozbil například talíř.
Byly tři hodiny v noci a soused, můj budoucí bezdomovec, právě zahájil ostrou výměnu názorů se svou ženou. Po talíři hozeném na zeď, u jejíž druhé strany jsem do té doby v poklidu spal, se pak o stejné místo roztříštily další předměty, počínaje hrníčky přes popelník až k velké skleněné desce, kterou rodinka do té chvíle měla na stole. Za hodinu výměna názorů vrcholila divokou souloží, po které následovala další hádka a další soulož, vše až do rána.
Jednou mi tento soused, jinak také ne moc úspěšný písničkář, přišel nabídnout ke koupi velký mixážní pult, který se několik týdnů předtím pořídil za peníze vydělané hrou na Karlově mostě v Praze. Nahrával na něm demosnímky, cena toho mixážního pultu byla prý devadesát tisíc. On mi ho nabídl za dvě stě padesát korun, protože potřeboval „prachy na cíga“. Odmítl jsem, prachy mu půjčil, a nikdy jsem je už neviděl. Ten mixážní pult jsem našel asi půl roku poté na dvorečku totálně rozsekaný. Myslím, že k tomu použil sekeru i hlavu své ženy.
Potom od ženy a dvou malých dětí odešel, následně se ona oběsila, děti skončily v péči pěstounů a on zmizel. Za čas si ale přišel pro almužnu, a protože ji ode mě dostal, chodil pravidelně – tak jednou čtrnáct dnů.
Před půldruhým rokem chodit přestal. Kdosi mi řekl, zemřel na AIDS. Někdo jiný tvrdil, že se předávkoval. No, a on se minulý týden zničehonic zase u nás v domě objevil a hledal mě.
Nebyl jsem doma, ale očekávám, že jednou u vchodových dveří jako za starých časů zazvoní a přijde si pro své „kilčo“.
Už zase mám svého bezdomovce.
A co vy?

P.S.: Právě o bezdomovcích je má nová knížka A když tě chytím. Vyjde 21. prosince.Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)