Nový život skupiny Airfare

Když se v roce 2008 objevila v éteru písnička Sorry Baby, svižný a syrový rock’n’roll se srozumitelným textem v angličtině, znamenala pro pražskou kapelu Airfare rychlý start do povědomí. Trvalo to ale snad jen půl roku.
Formace se posléze z mediální pozornosti nenápadně vytratila, vydala druhé album a nebylo jisté, zda se ještě někdy v takové síle, jakou měla v době slávy uvedeného hitu, vynoří.
„Po nástupu písničky Sorry Baby jsme se začali objevovat v pořadech typu Zlatá hokejka, hráli jsme akce na playback, různé večírky. To nás ale postupem času začalo štvát. Chtěli jsme hrát rock’n’roll a byznys nás tlačil do hraní na uvedených akcích. Řekli jsme si, že to tak dělat nechceme, což mělo za následek ten mediální útlum. Zpočátku jsme byli nadšení z toho, co se kolem nás dělo. Postupně se z toho ale vytrácelo to, co jsme chtěli dělat,“ vysvětlil baskytarista T. V.
Airfare nicméně fungovali dál. K původní trojici Thomas Lichtag (kytara, zpěv), Lukáš Chromek (kytara) a T. V. (baskytara) přibyl ještě natrvalo bubeník Richard Scheufler Jr., pospolu jezdili po koncertech a chystali další důrazný hudební výkřik.
K jeho realizaci si přizvali amerického producenta Bjorna Thorsruda, jenž už v minulosti pracoval s The Smashing Pumpkins, Davidem Coverdalem, Monster Magnet, The Dandy Warhols, Brucem Dickinsonem a dalšími. Našli mecenáše, který jim na nahrávku se zkušeným mužem přispěl, nadechli se a připravili kolekci, která je reprezentativní.
Novinka se jmenuje Youngblood, přináší deset písniček a také změnu zvuku kapely. Místo syrové a poněkud rozpustilého garážového rocku nabízí mnohem kultivovanější sound, z něhož se ale nevytratila rocková podstata.
Zvuk písniček je přehledný, příjemný, některé mají doslova rozhlasový potenciál, všechny pak ctí melodický prvek a zásadní je funkčnost v instrumentálním rozpoložení jednotlivých položek.
Na albu je mnohem více popových prvků než v minulosti. Kapela totiž tentokrát nenahrávala takzvaně naživo, ale jednotlivé nástroje točila zvlášť. Měla tak více prostoru pro zvukovou kultivaci.
Vrcholem nahrávky je závěrečná písnička Doctor Z, ve které spolu s Lichtagem zpívá Charlie One, vokalistka pražských Ohm Square. Nebylo by vůbec s podivem, kdyby právě tato jemná a zvukově vyšperkovaná skladba značila další hudební kroky Airfare.
Youngblood je album, které dává existenci Airfare nový smysl. Pravda, v českém hudebním prostředí to má anglicky zpívající seskupení těžké, nicméně projev Thomase Lichtaga není laciný a vedení „zvenku“ kapele i nahrávce velmi prospělo.

Airfare: Youngblood
Pop Off Production, 32:40

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. prosince 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)