Posmrtná vzpomínka na úžasný talent Amy Winehouse

Smrt londýnské rodačky Amy Winehouse byla pro její fanoušky a celý hudební svět šokem. Byť řadu let bojovala se závislostí na alkoholu a drogách, mnozí věřili, že boj se svými démony vyhraje.
Nestalo se tak. Letos 23. července byla nalezena ve svém bytě v londýnském Camdenu mrtvá. Příčinou smrti bylo zřejmě nadměrné užití alkoholu. V době skonu měla podle pitvy v organismu pouze alkohol, žádné drogy. Dle oficiální toxikologické zprávy nebylo možné stanovit, zda alkohol sehrál v úmrtí klíčovou roli. Soud k takovému závěru nicméně došel. Dodal rovněž, že na jejím úmrtí neměl podíl nikdo další.
Talentovaná zpěvačka, hudebním světem považována za jednu z největších nadějí nultých let, po sobě zanechala několik nahrávek. První zprávy hovořily o tom, že ty pro chystané nové album, třetí v její diskografii, nejsou nazpívané. Později se ukázalo, že existuje dost písniček, které disponují jejím hlasem. Vidina vydání posmrtného alba nabrala reálných kontur.
Album Lioness: Hidden Treasures vychází dnes a přináší tucet písniček. Historie každé z nich je popsaná ve svědomitě připraveném bookletu, a lze v něm nalézt i texty písniček, místa jejich nahrání, jména producentů i muzikantů, kteří se na realizaci podíleli.
Viceprezident vydavatelské společnosti Island Records Ted Cockle řekl, že v žádném případě nejde o pokračování úspěšného alba Back To Black z roku 2006. „Ve skutečnosti jsou na desce jen dvě skladby, které byly dokončeny před zpěvaččinou smrtí a pracovala by s nimi dál, se záměrem vydat je novince. Album je kompilací nahrávek, které Amy pořídila od roku 2002 do roku 2011.“
Dlužno dodat, že nahrávek mnohdy původně víceméně pracovních. Jejich zvuk posléze dorovnávali producenti Mark Ronson a Salaam Remi, muži, kteří s Winehouse spolupracovali a u vzniku nahrávek, jež byly použity na kolekci, v mnoha případech byli. Klíčové slovo ovšem měla zpěvaččina rodina, která spravuje její pozůstalost a má autorská práva na dosud nevydané záznamy.
„Stanovisko naší rodiny bylo následující: povolíme vydání alba pouze v případě, že bude kvalitativně srovnatelné s alby Frank a Back To Black,“ řekl Mitch Winehouse, otec zesnulé zpěvačky. „Kdyby nebylo tak dobré, nevyšlo by.“
Na kolekci jsou původní verze některých písniček z Amyiných desek, dosud nevydané skladby i coververze jejích oblíbených písní. Singlovou Our Day Will Come původně nahráli v roce 1963 američtí rhythm’n’bluesoví Ruby & The Romantics, Will You Love Me Tomorrow v roce 1960 americká dívčí skupina The Shirelles, Valerie v roce 2006 britští The Zutons, bossa novu The Girl from Ipanema pak od začátku šedesátých let kdekdo.
Na desce je i duet Body And Soul, který napsal Johnny Green už v roce 1930 a Winehouse jej na začátku letošního roku nahrála s Tonym Bennettem.
Lioness: Hidden Treasures skutečně nelze vnímat jako nové album zesnulé zpěvačky. Je to vzpomínka, jejímž smyslem bylo předložit fanouškům nahrávky, které by za jiných okolností neměly šanci být publikovány. Winehouse se na kompilaci představuje jako výtečná zpěvačka s úžasným citem pro blues, sou, jazz i swing.
Tahle deska by také mohla odpoutat pozornost o jejího nestřídmého osobního života plného návykových látek a znovu razantně poukázat na její skutečný talent. V každé písničce zpívá uvěřitelně a opravdově. Procítila příběhy skladeb a do svého výrazu evidentně včlenila i fragmenty svých osobních bolestí.

Amy Winehouse: Lioness: Hidden Treasures
Universal Music, 45:13

Hodnocení: 65%

(Tato recenzní zpráva vyšla v deníku Právo 5. prosince 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)