Setkání s Džampalem Ngawangem Lozangem Ješem Tändzinem Gjamcchem, tedy dalajlámou

O postavu čtrnáctého tibetského dalajlámy, čili politického a duchovního vůdce Tibeťanů, jsem až do roku 1998 neměl zájem. V okamžiku, kdy jsem zjistil, že není členem žádné rockové kapely, nehraje fotbal za Barcelonu a s grungem jej pojí pouze slovo „Nirvana“, nedal jsem mu šanci vstoupit mi do života. Pak se ale můj život od píky změnil, pojal vedle ostrého zvuku kytar a tepotu bicích i jiných hodnot a díky studiu astrologie usoudil, že tato věda má nejblíže k buddhismu. Dalajláma se pro mě stal velkou autoritou.
Nejprve jsem se naučil jeho celé jméno (tedy Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho), později jsem poznal i jeho pseudonym, který zní „Dalalajmá“ a vymyslela ho má bývalá skorospolužačka Andrea, když se mě jednou zeptala, jestli jsem už dělal rozhovor s „dalalajmou“.
Nastudoval jsem si jeho literaturu, obrnil se trpělivostí a díky dalajlámovi jsem se také pokusil do svého prachbídného života dostat trochu duchovního světla. Zdráhám se hodnotit, zda se to podařilo, nicméně pokud byste se mě zeptali, kdo je pro mě největší mravní autorita na světě, byl by to právě dalajláma. Nikoliv Jennifer Anistonová, jak se domnívají mnozí znalci ženské krásy a mohli by se tak domnívat i mnozí moji přátelé. (Navíc se v pátek uvedeném filmu vyspala s Kevinem Costnerem, což jí sotva odpustím a Costnerovi jakbysmet.)
V neděli (11. 12.) přednášel dalajláma v pražském Kongresovém centru a potěšil mě třeba výrokem o tom, že pokud víte o slabém místě někoho, kdo ubližuje jiným, je možné nenápadně zaútočit. Také opakovaně připustil, že svět je plný lumpů, načež dodal, že se ale lumpy stali proto, že jim to společnost umožnila.
Návštěvníci dalajlámovy přednášky mu mohli napsat nějakou otázku. Na některé odpověděl, na většinu se nedostalo. Nedostalo se mi ani odpovědi na dotaz, zda je možné politické vůdce, především všeobecně rozšířené hajzly, odstranit duchovně, nebo je to potřeba učinit žehem.
Nejsem ale naivní. K duchovnímu odstranění přece žádný z hajzlů nikdy nedorostl.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)