Generační písně ambiciózního Eda Sheerana

Dvacetiletý Ed Sheeran je Brit, jenž si získal srdce fanynek ještě předtím, než vydal debutové album. A dostal i odborníky, protože má čtyři nominace na hudební ceny Brit Awards, tedy o jednu více než hvězdná Adele.
V lednu 2011 vydal minialbum No. 5 Collaborations s hostujícími špičkami britského hip hopu. V žebříčku iTunes s ním během dne vylétl na druhé místo. Nestačil jen na Rihannu.
Když mu pak telefonicky gratuloval Elton John, došlo mu, že sláva začala. Zakrátko podepsal smlouvu s vydavatelstvím Asylum a výsledkem je album nazvané +.
Ve videoklipu k písničce Lego House hraje Rupert Grint, zrzek z Harryho Pottera. Na Sheeranových koncertech pravidelně omdlévají desítky mladých dívek, muzikanti se mohou přetrhnout, aby s ním mohli něco nahrát, a on si užívá slávy. Taková je realita.
Britským novinářům tip na něho vyšel. Měl být objevem loňského roku, a byl. Stalo se to v momentě, kdy vydal singl You Need Me, I Don’t Need You. Text byl v klipu tlumočen do znakové řeči, což byl nápad k pohledání fakticky i komerčně.
Album otevírá skladba A Team, která nastoluje ambice i atmosféru. Melodicky je inspirovaná Collinsovou Another Day In Paradise a vypráví o dospívající prostitutce závislé na drogách.
Zatímco hudebně se Sheeran drží moderní písničkářské vize, dává do ní jemnocit, osvěžuje ji dalšími nástroji i elektronickými zvuky (což je u dnešních písničkářů obvyklé), jeho silnější zbraní jsou texty.
Lze o nich hovořit jako o generačních, protože právě do nich využil své mládí, schopnost hovořit jazykem kámošů a vyprávět jejich denní příběhy. Není to přitom nic veselého. Drunk je o drogách a morálce, Kiss Me o lásce, která nectí pravidla, jinde se objevují lidé zrození ve velkoměstě a tamtéž zničení. Bolesti a nepohody je v písních dost a dost, naděje jenom trochu.
Sheeranovým kompozicím by k tomu více slušel doprovod plnější a zvukově masivnější. Umožnil by mu snáze vyjádřit emoce skladeb. Podpořil by tak texty a dotáhl atmosféru k dokonalosti. V Grade 8 ostatně dancefloorový zvuk na folkovém základu funguje.
Potíží může být i osobnost protagonisty. Natolik se v písních soustředil na vrstevníky, že jim nedal velký přesah. Oslovit starší posluchače teď pro něj zřejmě nebude tak jednoduché.
To však ukáže čas. + je v zásadě osvěžující dílo, které potvrzuje Sheeranovy ambice.

Ed Sheeran: +
Supraphon/Warner Music, 49:55

Hodnocení 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 23. ledna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)