Korn si své hosty drželi od těla

Americká formace Korn, jedna z průkopnic stylu devadesátých let zvaného nu-metal, hovořila v souvislosti s vydáním nového alba The Path Of Totality o překvapení. Nakonec se sice velká senzace nekoná, ovšem úkrok kapely od svého „klasického“ zvuku nutno kvitovat s povděkem.
„Chceme udělat něco, co by od nás nikdo nečekal,“ hřímal na sklonku loňského listopadu zpěvák Jonathan Davis. Na desce se v jednotlivých písničkách objevily v roli hostů současné naděje dubstepu a house, tanečních elektronických směrů, kapela přiznala, že se vždy cítila být černou ovcí metalu a s tímto vybavením i odhodláním chtěla změnit chod vlastních dějin.
Korn vždy pracovali s tvrdým a moderním metalovým zvukem. Na tomto albu se od něho odklonili tak, že mu jednoduše ubrali na hutnosti. Namísto toho dodali do celkové zvukové podoby pořádnou porci uvedených elektro-tanečních vlivů. Ve výsledku tak vytvořili kompromis, jenž na jedné straně ctí historii, na druhé přitakává budoucnosti.
Korn přitom už v minulosti s elektronikou koketovali. Poznačeno je tím album See You On The Other Side (2005) i soundtracku k filmu Spawn (1997), pro nějž natočili skladbu Kick The P.A. spolu s The Dust Brothers. Tehdy to byla senzace (na soundtracku se spojilo více metalových kapel s tanečními), dnes je to jen zajímavost.
Pod The Path Of Totality se podepsali hosté, kteří buď již elektronickou scénou hýbají, nebo se jim to podaří za pár měsíců až let. Skrillex, Noisia, 12th Planet, Excision. Každý z nich přispěl k základnímu hysterickému nu-metalu Korn svými zvuky i rytmy, aby tímto procesem vznikly nápady dobré i lepší.
Svou nápaditostí a produkčním nadhledem všechny překonal Skrillex. Skladby s jeho účastí (Chaos Lives in Everything, Get Up! a Narcissistic Cannibal) jsou nejlepší na albu, je v nich energie i snaha stvořit něco nového, což v důsledku odpovídá pořekadlu o cestě, která může být cíl.
Mohlo by to samozřejmě platit o celé kolekce. To by ale Korn nesměli tak lpět na jistotě svého zvuku a držet si hosty tak výrazně od těla.
Zajímavé také bude, kam se uberou příště. Možnosti mají v zásadě tři: prohloubení stávající filozofie, návrat k tradici, anebo hledání třetí cesty.

Korn: The Path Of Totality
Roadrunner/Supraphon, 37:51
Hodnocení 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 6. ledna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)