Zvláštní písničková krása Kanaďanky Feist

Pětatřicetiletá kanadská zpěvačka Feist už dávno vyrostla nad alternativně-rockové území, ze kterého vzešla a na němž se pohybovala od jednadevadesátého roku, kdy svou hudební kariéru započala.
Do popředí zájmu publika v rodné zemi a potažmo v celém kulturním světě se dostala prostými komunikativními písničkami, které nejprve ocenili hudební kolegové, poté kritika a nakonec i reklamní agentury, jež její melodie draze nakupovaly do svých spotů.
Zpěvačka, která za své předešlé album The Reminder (2007) obdržela nominaci na cenu Grammy, ale žije i druhý umělecký život. Je v něm autorkou nových popových modelů. Tucet jich vyšlo loni na podzim na jejim čtvrtém studiovém albu Metals.
S grácií a lehkostí na něm konstatuje, že je výtečná zpěvačka. S Američankou Cat Power a s již zavedenou Britkou PJ Harvey tvoří na tomto poli stylovou současnost, dojemné spojení umu, emocí a schopnosti držet se volného tempa a ještě při tom zpomalovat. To je jejich aktuální vnímání popu.
Materiál na albu Metals je o trochu folkovější, než tomu bylo na předešlém počinu The Reminder i starších albech. Drží tak náramně pohromadě. Kolekce působí dojmem celistvého alba, v němž Feist nabízí jemné melodické nápady, skromnost ve výrazu a klidnou dynamickou sílu přicházející do akce jaksi mimochodem.
Sychravá až melancholická nálada, která nahrávku spoludefinuje, pak pobízí k tomu, aby se posluchač nechal písněmi pohltit a hodil za hlavu kvap každodenního bytí. Pokaždé je to otázka několika okamžiků, účinnost atmosféry je rychlá.
Metals je povedené album s trochu zvláštními písničkami. Nebudete si je pozpěvovat hned po prvním poslechu, protože nemají klasickou popovou strukturu ani melodii. Materiál na něm lze vsunout do přihrádky ambientního popu či jednodušeji středního proudu na druhý poslech. Vystupují z něho emocionální swing, aranžérské hody a výrazové veletoče zasazené do jasně nalajnovaného stylu, hudební řeči.
Cílem Feist ale rozhodně nebylo napsat hity. Zrealizovala kolekci, která osloví citlivého posluchače s darem trpělivosti. Není ani vyloučeno, že některou z povedených kompozic jednou zahraje jednou i nějaké české rádio.

Feist: Metals
Universal Music, 50:06

Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 10. ledna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)