Paul McCartney se klaní otci i vzorům

Nové album Paula McCartneyho se jmenuje Kisses On The Bottom (Polibky na dně) a je poctou jeho otci. Nahrál coververze písniček, které jeho táta poslouchal a měl rád. Vzniklo tak intimní dílo, jež je poctou hudbě první poloviny dvacátého století a přiznávkou inspirací, které bývalému členovi Beatles vstoupily do života.
Název desky je z textu úvodní písně I’Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter z roku 1935, kdy ji nahrál Fast Waller. McCartney album pořizoval loni v Capitol Studios v Los Angeles, v New Yorku a Londýně.
Jako hosté se na kolekci objevují mimo jiné Diana Krallová (hraje na piano v několika písničkách), kytarista Eric Clapton (hostuje v My Valentine a Get Yourself Another Fool) nebo Stevie Wonder (hraje na harmoniku v Only Our Hearts). Prim na albu ale drží orchestr a sbory, které mu svým pojetím zachovávají swingovou chuť a sjednocují zvuk skladeb z různých dob vzniku.
„Na desce jsou písně, které podnítily tvorbu mou i Johna Lennona. Když jsme ji nahrávali, bylo to spontánní. Připomnělo mi to způsob, jakým jsme pracovali v Beatles,“ vysvětlil McCartney.
Dotknout se takto starých swingových písní a standardů není nic nového. McCartney nicméně s takto pojatou kolekcí otálel. Záměr realizovat ji například odsunul v době, kdy jeho kolega Rod Stewart vydával podobně laděná alba na pokračování. Nyní ale McCartney nabral odvahu a starý plán uskutečnil.
Na jednu stranu je to jednoduché. Prezentuje písničky, které se už dávno staly šlágry. Nového v jeho aranžích tolik není, spíše se snažil zachovat podobu originálů. Hudební složka alba je co do dynamiky dost komorní.
Na stranu druhou je ale náročné dostat se v interpretaci k náladě starých časů. O to přitom McCartneymu šlo. Svým výrazem onomu komornímu rozložení nepřekáží. V interpretaci je skromný a slouží písničkám. Neexhibuje, šetří hlas, je tichý, někdy téměř šeptá, stejně jako hudba.
Pohříchu to ale vytváří dojem jistého stereotypu. Pojmout vybrané standardy tak, aby jim byl vnuknut nový život a nebylo to hloupé, je těžké. McCartrney těm svým nový život nevdechl, spíš jim posloužil a zpropagoval je.

Paul McCartney: Kisses On The Bottom
Universal Music, 49:15

Hodnocení 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 10. února 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)