Charlie Straight: Co se děje na cestě z Třince do světa

Když třinečtí mladíci Charlie Straight vydali před třemi lety debutové album She’s a Good Swimmer, zapůsobili jako zjevení. Hudební poctivci z malého města se nadechli, rozhlédli se po světě a vzali si silné impulsy tam, kde se to hudebně zelenalo.
Za kolekcí získali v následujícím roce prestižní sošky Anděla a brzy nato se stali pevnou součástí koncertního dění v našich klubech i na festivalech.
Po třech letech jsou tu s novým albem a nadále je provází touha vyletět z rodného hnízda a dobrat se trocha štěstí na zahraničních pódiích i v hudebním světě. Mají pro to, žel, prokletý výchozí bod. Na českou kapelu, která zpívá anglicky, svět moc nečeká.
Charlie Straight, kteří navíc ve svém zvuku pranic netěží z českého folklóru (který by mohl být vývozním artiklem), budou muset tedy nabídnout zajímavé, když už ne originální písničky. S tím vědomím deska Someone With a Slow Heartbeat ostatně vznikala.
Vlastní zvuk na ní přesto formace hledá těžko. Vliv slavných Britů Coldplay je stále znát, byť kvarteto zarputile odkrývá alternativní aranžérské i autorské cesty. Skladbu Too Many Knives natočilo prostě a v kostele, v dalších si hraje se zajímavými dílčími zvuky, aranžemi, náladou, v Changing Trains se zase chytře vrátilo do šedesátých let a přineslo v ní nápaditý klávesový part, jenž kompozici zcela ovládl a stal se její „hlásnou troubou“.
Debut kapely byl písničkový a melodicky na první poslech velmi přilnavý. Novinka si žádá více poslechů, větší pozornost. Zato bude působit delší čas, rozkvétat až po chvíli. Není totiž pochyb o tom, že přináší poctivé osobní písničky ve skvělé rockové prezentaci, kterou talentovaná čtveřice nabízí od prvních okamžiků zcela přirozeně.
Není nicméně ani pochyb o tom, že Charlie Straight jsou pro zahraniční scénu zatím stále dost zaměnitelní. Doma přitom mají stále kam kráčet, třeba i k bodu, kdy se ve svém hudebním snu výrazně odrazí a vyletí.
Nechť je provází trpělivost.

Charlie Straight: Someone With a Slow Heartbeat
vl. náklad, 49:03

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla ve zkrácené verzi v deníku Právo 13. března 2012)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)