Dobrá americká deska Bruce Springsteena

O dnešní rockové hudby se ví, že má řadu nedostatků. Scházejí jí emoce, odvaha, originalita, angažovanost, nosné refrény i riffy, stejně tak další položky, které by z ní znovu udělaly to, čím byla v šedesátých až devadesátých letech minulého století.
Naštěstí v ní máme Bruce Springsteena, který je tím prototypem rockera, jenž zraje s každým přibývajícím rokem. Jestliže v devadesátých letech byla některá jeho alba z jakési setrvačnosti přeceňována, v současnosti platí, že nahrát špatnou desku je pro něho (byť hypoteticky) úkol, který nedokáže splnit.
Nová nahrávka Wrecking Ball, kterou přijede naživo představit v červenci do Prahy, má navíc právě ty atributy, kterých se na světové rockové scéně v současnosti nedostává.
Na albu se mohl pustit do hodnocení práce svého volebního chráněnce Baracka Obamy, pro něhož hrál před lety v Americe propagační koncerty. To ale neudělal, nevstoupil do vod politických úvah a rozhodl se tím názorově své publikum nedělit. V singlové písničce We Take Care Of Our Own sice jeden výkřik o místech, kde vlají americké prapory je, ze současné politiky je to nicméně vše.
V textech se zabývá spíše životem Američanů v historii a jejich nadějemi do budoucna. Je to patrné třeba v Shackled And Drawn s irským houslovým motivem v melodii, což připomíná zemi, v níž má rodinné kořeny. Wrecking Ball je poctou rodnému New Jersey, Rocky Ground přináší náboženské motivy v gospelové atmosféře a Land Of Hope And Dreams je zase skladba plná naděje vzhlížející k lepším zítřkům pro všechny americké obyvatele.
Tematicky je to vlastně „americká deska“. Ostatně i hudební kořeny, které pro svůj současný sound Springsteen užívá, jsou tradičně tamní. Jako obvykle je na albu souzvuk rock’n’rollu, country, blues, folku či soulu.
Plynou z něho radost a pozitivní energie. Boss, jak se Springsteenovi na hudební scéně říká, zpívá emotivním až nostalgickým hlasem příběhy života, ve kterých jsou prožitky, pravda i obrovský nadhled. Právě ten dělá z jeho muziky tak poctivou a uvěřitelnou práci.

Bruce Springsteen: Wrecking Ball
Sony Music, 51:45
Hodnocení 85%

(Tato recenze vyšla 8. března v deníku Právo)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)