Frau Leiter

Za třináctero horami a dvanáctero řekami, v rakouském Tirolsku, leží penzion Vitalhof-Veitenhof. Najdete ho v nenápadné obci Niederthai a zajímavý je hned z několika hledisek. Zaprvé není na první pohled zajímavý vůbec, zadruhé je to biohotel a zatřetí mu vládne Frau Leiter, tedy paní Leiterová.
A tahle dáma, která se o svůj hotel vzorně stará s celou svou rodinou, je nejlepší učitelkou německého jazyka na světě. Nenarazil jsem nikdy na nikoho lepšího, současně ale podotýkám, že je to s ní mnohem větší dřina, než vymyslet řešení zapeklité rovnice o pěti neznámých.
Frau Leiter hovoří pouze německy. Česky ani trochu, anglicky snad něco málo tuší, protože reagovala na mé slovo „last“ a podívala se v kalendáři na poslední den.
Nicméně Frau Leiter s vámi mluví pouze německy. Je jí při tom jedno, jestli její rodnou řeč ovládáte, či nikoliv. Ona z vás totiž ten dialog stejně dostane.
V praxi to vypadá tak, že Frau Leiter řekne nějakou větu. Vy na ni civíte jako trouba, leč ona na vás hledí vlídně. Čeká na odpověď. Po chvíli vám svou větu zopakuje a ani trochu se nesnaží vám pomoci, třeba kresbou na ubrus (pokud nejde o čísla) nebo pantomimou. Ve vzduchu visí stále věta, jejíž slova vám jsou zatím zcela neznámá.
Když namítnete, že nerozumíte německy, Frau Leiter větu zopakuje potřetí. Pořád hledí velmi vlídně, a tak si zkrátka řeknete, že to zkusíte. Odpovíte prostě „ja“, čili „ano“, a přejete si, aby to bylo správně.
Frau Leiter ale ví, že ta odpověď je špatná, respektive na položený dotaz neodpovídá vůbec. A tak zopakuje svou větu počtvrté, stále s vlídným pohledem.
Pro vás nadejde nejtěžší okamžik momentu. Musíte zapnout mozkové závity a zjistit, na co se Frau Leiter ptá. Přitom stále nedostáváte žádnou nápovědu, tušíte jen, že tohle slovo by mohlo znamenat cosi a jiné také cosi. Nevíte to sice jistě, ale Frau Leiter čeká.
Nakonec se odvážíte odpovědět a ona se mile usměje. Pochopila, že jste její dotaz pochopil. V tu chvíli vám směle položí další.
Vy zatím s pohledem na hodinky zjistíte, že uplynulo deset minut.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)