Melodické světy Madery

Madera je španělsky dřevo. Madera je ovšem také hudební těleso, v jehož čele stojí kolumbijský zpěvák Ivan Gutiérrez. Z minulých let je známý především ze spolupráce s již zesnulou zpěvačkou Zuzanou Navarovou.
Před devíti lety založil právě Maderu a v roce 2005 s ní vydal první album. Jelikož stálo zato a soubor přežil do dalších let, na sklonku loňského roku vyšla kolekce druhá, nazvaná Jardín Amurallado (Zahrada za zdí).
I na ní je patrné, že pevným základem tvorby kapely latinsko-americká hudba, kterou je přirozeně vybavený autor Gutiérrez. Evidentně se ovšem nechal ovlivnit i jinými hudebními proudu, těmi více globálními. Proto nelze nahrávku brát jako stylově zakleslou v jediném hudebním místě.
Slyšitelné jsou názvuky folku, evropské popové vlivy jsou patrné zejména v poměrně jasných melodiích a není ani divu, že například rytmika vytváří na mnoha místech až rockové zdivo, základ nejpevnější. Rockový přístup je na albu v podstatě nejvyšší podporou muziky z jihu.
Album Jardín Amurallado spojuje hudební světy. Není třeba je znát z osobní zkušenosti, aby posluchači jednoznačně nabídly spršku zajímavých skladeb, které se liší jak melodikou, tak náladou.
Na bicí na desce hraje David Landštof (Lenka Dusilová, Xindl X), na baskytaru Tadeáš Mesany (Šum Svistu, Ecstady Of St. Theresa) a na akordeon a klávesy Ondřej Kabrna (Jana Koubková, Luboš Andršt). Zbylých nástrojů se ujali zástupci mladé české jazzové generace: saxofonista Marcel Bárta či kontrabasista Tomáš Liška. V některých písních posluchači navíc uslyší harfu Ivany Pokorné či smyčcový kvartet Lamborghini.
Kolekce nepřináší žádné zásadní hudební posuny, o to jí ostatně ani nešlo. Je ale veskrze příjemná, což není zase tak málo.

Madera: Jardín Amurallado
vl. náklad, 54:41
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 25. února 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)