Van Halen znají svou cenu i po letech

Čtyřicet let od svého vzniku oslavuje letos americká hardrocková legenda Van Halen. Skupina se nicméně musela v posledních letech popasovat jak s personálními změnami, tak s potížemi kytaristy Eddieho Van Halena, jenž bojoval se závislostí i chorobou.
Návrat v podobě alba A Different Kind Of Truth je nadějí pro klasický rockový zvuk vůbec. Van Halen na něm totiž zůstali věrni starým časům. Částečně jistě proto, že v sedmdesátých letech hrál hard rock s výraznými kytarovými postupy prim, částečně proto, že se k mikrofonu vrátil původní zpěvák David Lee Roth (nahradil Garyho Cherona).
Byť pak baskytaristu Michaela Anthonyho zastoupil Wolfgang Van Halen, další z rodinného klanu, není pochyb o tom, že kalifornská čtveřice šla ke svým hudebním kořenům velmi rozhodně. Napovídá to hned první skladba Tattoo, potvrzují to pak všechny ostatní, včetně countryově laděné Stay Frosty.
Lee Rothův pěvecký projev sice po letech trochu ztratil na síle, nicméně barva hlasu je stále excentricky vzteklá a jsou v něm i rock’n’rollové manýry. Všechny pasáže, v nichž hraje prim kytara Eddieho Van Halena, pak vystupují rázně do popředí. Jeho hra nebyla na albech zachycena drahně let, pročež chuť, která z jeho stylu prýští, je přirozená.
On a Lee Roth jsou magnetem kapely, poznávacím znamením a rodinným stříbrem. Je v podstatě jedno, že se to z dnešního pohledu odehrává v jakémsi retro oparu.
Oproti předešlému albu Van Halen III (1998) se projev formace liší. Zatímco minulý počin byl trochu potemnělý a vážný, novinka zní vesele, jako by se radovala z rozpuku stylu v sedmdesátých letech minulého století.
Mostem mezi starými a novými Van Halen je skladba Honeybabysweetiedoll. Je v ní poctivé muzikantství minula i aranžérská rozšafnost a rytmické změny připadající spíše současné době. Přestože je to v kontextu tvorby Van Halen poměrně alternativní píseň, v běhu alba je to přiznání faktu, že znají svou cenu.
Bylo by naivní očekávat od této kapely prudce moderní počin. Naprosto přirozené naopak je, že potvrdila stylovou příslušnost. Co na tom, že má její poněkud nahrávka archaický zvuk, když se v sedmdesátých letech dělala poctivá hudba přesně takhle.

Van Halen: A Different Kind Of Truth
Interscope/Universal Music, 50:12
Hodnocení 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 15. března 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)