Anna K a radost z každého okamžiku u mikrofonu

Anna K je zpátky. V úterý večer odstartovala v Hlinsku turné k loňskému albu Relativní čas. Jde o její první turné poté, co jí loni lékaři úspěšně vyléčili nádor v prsu, který jí byl diagnostikován v roce 2010.
Od první chvíle bylo patrné, jak moc se na koncert těšila a jak moc líčí i na další koncerty. Když v jednu chvíli přítomným pěti stovkám diváků sdělila, že vůbec netuší, co pro ni možnost být na pódiu znamená, bylo to sice lehce patetické, leč současně zcela upřímné.
Anna K se totiž během hodinu a čtyřicet minut trvajícího vystoupení dobře bavila. Když udělaly ona nebo kapela chybu, bez skrupulí to přiznala a omluvila se. Jakmile se přihodila nějaká drobnost, omluvně se pousmála, a když vše fungovalo podle představ, usmívala se proto, že jí to dělalo radost. Mimoděk diváky informovala i o tom, který písnička je jak náročná, které skladby jsou z nového alba a jaké patří k těm starším.
Loňská listopadová novinka Relativní čas, jež prý vznikala pět let, byla v koncertním setlistu zastoupena výrazně. Zazněly z ní skladby Holka modrooká, Velký srdce, Mezi kostmi, Tamaryšek, Mládě netopýra, Moudřejší než noc i vrchol koncertu, melodicky silná, atmosférou nezměrně naléhavá a pěvecky náročná Píseň o slzách, kterou pro Annu K napsal a otextoval Robert Kodym.
Z evergreenů nechyběly mimo jiné Večernice, Večírek, Nelítám nízko, Noc na zemi či Nebe, které uzavřelo základní část koncertu, aby si posléze diváci vytleskali dva přídavky.
Anna K byla v dobré pěvecké formě a potvrdila pověst, která ji jako zpěvačku předchází. Drobné chyby, které lze přičíst na vrub skutečně živého koncertu či momentálně nedobrého odposlechu, s přehledem odsunul do ústraní jistý pěvecký výraz, jenž koncertu dominoval. S chutí se pouštěla do složitých a vysokých pasáží některých písniček, stejně tak s chutí koketovala v dvojlasech se skvělým Pavlem Bohatým, jenž v kapele jinak obstarává klávesové party.
Za zmínku jistě stojí muzikálnost celé formace, pevné jistoty, o kterou se zpěvačka již řadu let opírá. Možná jen v Hlinsku setlistem příliš uháněla, a tak ji musela trochu přibrzdit, aby se mohla nadechnout k prezentaci další skladby.
Koncert Anny K měl dvě roviny. Nabídl dobré poprockové písničky znamenité zpěvačky, která svou výsadní pozici na české scéně mnohokrát obhájila a v dalších měsících znovu obhájí. Především ale znamenal návrat ženy, jež upřímně prožívá každou chvíli u mikrofonu, a viditelně se raduje z každé minuty, kterou stráví zpěvem.
V obou ohledech to bylo velmi silné.

Anna K
Multifunkční centrum, Hlinsko, 17. dubna 2012
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 19. dubna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)