Toxique zabalili svůj pop do dubstepu

Zásada pražské skupiny Toxique je dvojsečná. Její smysl pro změnu hudebního výrazu i vlivu je současně otazník při uchopení její tváře a snad i podstaty.
Nové album Tips For Grown Up Kids ji zastihlo na tanečním parketu pod vlivem dubstepu. Její první dílko z roku 2008 přitom hýřilo retro náladou, jež upomínala způsob, jakým se tehdy prezentovaly Amy Winehouse nebo Duffy.
Byť má každá kapela právo na jakýkoli umělecký manévr, jeho nebezpečí spočívá v tom, že formace nakonec zůstane posluchačskou silou nepochopená a nepřijatá, protože se příliš mění. V případě Toxique jde navíc o úskok přes několik desetiletí.
Fakticky je ale činění pražské pětice smysluplné. Dubstep, k němuž hluboce přičichla během pobytu v Anglii, má dnes sympatie napříč hudebními styly. Američtí Korn jej například na své poslední desce spojili s tvrdou rockovou vizáží a vytvořili pozoruhodnou zvukovou odrůdu doby.
Toxique to učinili po svém. Základem jejich tvorby zůstaly přehledné písničky, které mají ve své podstatě silný melodický náboj. Mohly by být prezentovány v duchu prvního alba kapely a jistě by obstály. Ony jsou ale obloženy ostrými rytmy a zvukovými smyčkami, které jim dávají klubovou taneční vizáž.
Muzikanti se na novince vypravili od pozice potenciální stadiónové kapely k relevantní klubové akvizici. Pravda, u některých skladeb schází jiskřivý poprockový sound, dusot baskytary i „naštvaná“ kytara Patricka Karpentského, a jinde zase převládá důraz na taneční rytmus a zvukové efekty, až je to laciné (Follow My Lead, Dancing In The Night). Vývoj Toxique je ale programově křivolaký a třeba ho tak brát.
Není totiž vyloučeno, že to, co na novince ve zvuku kapele schází, přinese některá z dalších desek.
Hlasová jistota Kláry Vytiskové, její výrazové kouzlo, stejně jako instrumentální (i stylová) obratnost všech muzikantů jsou pevným základem pro věci současné i příští..

Toxique: Tips For Grown Up Kids
vl. náklad, 30:08
Hodnocení 65%

(Tato recenze vyšla 29. března v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)