Vystýlky Roxette k už napsaným hitům

Tři roky po návratu na scénu, jemuž předcházela nucená pauza, vyvolaná vážnou chorobou zpěvačky Marie Fredrikssonové, se švédský popový tandem Roxette těší vší vážnosti. Tento týden vydal album Travelling: Songs from Studios, Stages, Hotelrooms & Other Strange Places, opatřil ho pozitivní energií a v duchu síly své rané tvorby z 90. let rozdává radost z hudby. Zdá se ale, že především sobě.
Také pokračuje jeho světové turné, které začalo loni v ruské Kazani. Funguje dobře. Na koncerty se již prodalo více než milión vstupenek a za poslední rok k sedmdesáti miliónům prodaných alb přibyl milión nový.
Dvojice Fredrikssonová a Per Gessle odehrála již přes pětaosmdesát koncertů ve více než třiceti zemích. V plánu má ale 150 zastávek, a Charm School – The World Tour se nezastavilo ani ve chvíli, kdy světlo světa spatřuje nová deska.
Písničky na ni se točily a dodělávaly na hotelových pokojích, v šatnách před vystoupeními, na palubě autobusů i letadel, prostě všude tam, kde na ně měla dvojice čas. Vzniklo album, které podobně jako kolekce Tourism (1992) přibližuje atmosféru cest.
Jak je patrné, kapela na ně čerpala inspiraci ze života mimo domov. Písně nahrávala z velké části ve svém mobilním studiu a mezi patnácti kousky na desce je něco dosud nevydaných skladeb, několik evergreenů (Stars, It Must Have Been Love) a pár perliček, které z různých důvodů zatím nespatřily světlo světa.
Dvojici i tentokrát sekunduje šikovná živá doprovodná formace a jednotlivé skladby opět poukazují na to, že Gessle jako jejich hlavní autor dokáže napsat melodické věci odpovídající ve své stavbě a atmosféře všem dobrým zásadám popu. Je to pro něho rutina, což je tu možná dost na škodu.
Problémem alba je, že jednotlivé skladby na něm pozbyly dravou energii. Nesou se ve velké míře ve středním tempu, nechybějí ani balady, ale to vše prezentuje kapela bez své tradiční popové jiskry.
Svádí to k pocitu, že již nehodlá bojovat o světový úspěch v oblasti mainstreamu, nýbrž se stáhla do svého světa vzpomínek a píše písničky, které budou na budoucích koncertech pouze jakousi vystýlkou k hitům minulým.
Moc přesvědčivá není ani filozofie alba. Deska Tourism byla nahrána v různých světových studiích a byla to její základní koncepce. Novinka nic takového nepřináší a jako kolekce z cest vyhlíží spíše polovičatě.

Roxette: Travelling: Songs from Studios, Stages, Hotelrooms & Other Strange Places
EMI Music, 54:44
Hodnocení 50%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 7. dubna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)