Dospělejší bouřlivák Marilyn Manson

Američan Marilyn Manson byl před lety postrachem věřících, mravokárců, politiků i dětí. Byť se později ukázalo, že v jeho činění kočíruje forma obsah, přičemž je výrazně zaměřena na vymýšlení a vyrábění skandálů, nelze pominout agresivitu, dynamiku a energii osobitého stylu, který vystavěl na spojení metalu, elektroniky a teatrálního rocku. Jeho skladby je snadné poznat po krátkém čase, což je pro každého muzikanta pozitivní fakt.
Ano, některé jeho koncerty byly otřesné. V červnu 2009 na pódiu v Brně v opilosti a nadutosti vyhodil z kapely skoro všechny spoluhráče, na jiných akcích zase veřejně masturboval. Nikdo mu ale neodpáře pár dobrých skladeb, které z jeho dílny na předešlých sedmi albech vzešly.
Na světě je teď album nové. Jmenuje se Born Villain a Marilyn Manson o něm řekl, že prezentuje hudební svobodu i chtíč. Také v něm prý mezi řádky přiznává své inspirace, a tak třeba píseň The Flowers Of Evil odhalí, že poslouchá Bauhaus, zatímco jinde povlávají odkazy na The Stooges, Joy Division, Davida Bowieho či Sisters Of Mercy.
Na novince se spojují vlivy s typickým mansonovským soundem a písně při tom nemají záměr vykazovat nějaké novátorství. Lay Down Your Godamn Arms sice podotkne, že Marilyn Manson (jak se jmenuje celá skupina) mají ponětí o blues, to ale žádný progres není.
V hudbě posun nenastal, spíše zklidnění. Kapela se drží svého zvuku a má tendence vyzobávat z něho to nejlepší, stejně tak cizelovat ho k obrazu jednadvacátého století.
Větší posun nastal v textech. Jestliže měl Manson v minulosti potřebu psát je tak, aby se lidé při jejich poslechu cítili stejně špatně jako on, nyní od toho ustoupil. V těch nových je spousta emocí, které korespondují s atmosférou skladeb, ne jeho psychickým stavem. Jsou v nich i krátké příběhy a absence prvoplánové agresivity má za následek, že si je posluchač rád najde na stránkách, na něž je na albu odkaz.
Na Born Villain Marilyn Manson trochu zestárli. Nedali mu hity na první poslech (pomineme-li coververzi skladby Carly Simone Youre So Vain, ve které zpívá i herec Johnny Depp) a nastolili dojem, že některé skladby jsou už na jejich předešlých albech.
Nad tím vším je přesto zřejmá informace, že ještě neřekli poslední slovo, existují, těší se dobrému autorskému stavu a mají chuť hledat další cestu.

Marilyn Manson: Born Villain
Cooking Vinyl Records, 63:27
Hodnocení 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 19. 5. 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)