Značná síla Baromantiky Lenky Dusilové

Lenka Dusilová, podle Akademie populární hudby nejlepší česká zpěvačka loňského roku, vyrazila v pátek večer na turné ke svému loňskému albu Baromantika. Stalo se tak v Eurocentru v Jablonci nad Nisou, v sále, ve kterém příchozí mohli sedět, stát i tančit.
Sedících se zpěvačka na prahu vystoupení zeptala, jestli je jim takto dobře, a dodala, že je to pokus zjistit, jak by se mělo s polohou návštěvníků nakládat při dalších koncertech.
Položila tak těžkou otázku. Samotný koncert, na kterém ji doprovázela čtyřčlenná kapela znamenitých muzikantů (Beata Hlavenková, Patrick Karpentski, Viliam Béreš a Martin Novák), na ni odpověď nedal.
Písničky z uvedeného alba mají totiž tolik nálad a poloh, že v jednu chvíli svádějí k zasněnému poslechu, při němž je dobré vnímat především atmosféru a zvuky nástrojů, ve chvíli jiné naopak nutí k pohybu do někdy až nervního rytmu, jímž v aranžích mimo jiné disponují.
Dusilová nenabídla jen tak obyčejný koncert. Přehrála všechny skladby z alba Baromantika, které pro ni má velmi osobní hodnotu, a činila tak jako médium, jež divákům komorní příběhy zpívá i sděluje. Spolu s kapelou přinesla zážitek z hudby jako uměleckého díla.
Její písničky jsou náročné na poslech, a přitom k němu naléhavě přitahují. Navíc se v duchu baromantických aranží proměnily i skladby z minulých alb, které počet představených kompozic doplnily na sedmnáct.
Dusilová rovněž dokázala, jak znamenitou zpěvačkou je. Těžké pasáže zvládla s naprostým přehledem, jakmile v intonaci lehounce polevila, hned to napravila, navíc bravurně využívala dynamických možností svého hlasu. To vše konala s nečekanou lehkostí.
Zápory koncertu nebyly v interpretaci, byť ta byla pro hudební nezasvěcence velmi členitá, vzpouzející se tradiční představě o „rádiovém“ tvaru písničky. Poněkud nepříjemně dlouhé a prázdné byly ale pauzy mezi skladbami, což způsobila potřeba doladit nástroje (spravila by to přítomnost technika) a nastavit technologie tak, aby v danou chvíli pracovaly podle představ autorů. Možná by si koncert zasloužil nápaditější osvětlení, byť to jablonecké komorní mělo opodstatnění v tom, že nechtělo rozptylovat diváckou pozornost.
Jinak to ale byl silný zážitek. V Lence Dusilové a její stávající hudební partě má česká scéna pozoruhodný úkaz, kterého si je třeba vážit.
„Byl to první koncert našeho turné, takže ještě vychytáváme mouchy. Neměli jsme bohužel tak dlouhou zkoušku, jak bych před vystoupením potřebovala. Samotný koncert jsem si ale užila. Skladby nejsou na hraní vůbec jednoduché, mají poměrně složité aranže, přesto z toho mám dobrý pocit,“ řekla zpěvačka Právu po skončení vystoupení.

Lenka Dusilová
Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, 11. 5. 2012
Hodnocení 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 14. května 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)