Zrůdnost na druhou – Buranovskije bábušky

Sledoval jsem na slovenské STV1 přenosy z letošní šmírácké soutěže Eurovision Song Contest z Baku, a to ze dvou důvodů. Zaprvé proto, abych se přesvědčil, že to s evropskou popovou písničkou už nemůže být horší, a zadruhé proto, kdyby se náhodou alespoň jedna dobrá objevila. Nakonec se tak stalo. Vítězná skladba Švédky Loreen Euphoria je vcelku povedený song. Nebude z něho sice celosvětový hit, zase tak zajímavý není a Loreen je nadto zpěvačka totálně bez charismatu, nicméně občas ho třeba někde uslyšíme. Například ve vysílání švédského rozhlasu.
Hrůza mě ale jímala, když se na pódiu objevily Rusky Buranovskije bábušky. Bábušky znamená v ruštině babičky, což v případě pěti stařen bylo označení velmi lichotivé. Šestá členka podivného diskofolklórního souboru byla mladší, usuzuji, že v civilu zdravotnice, která se ostatním starala o to, aby si včas vyměnily na hotelovém pokoji pleny i kapačky a cpala jim do bezzubých úst pod jazyk všech šedesát prášků, kterými bábušky denně udržovaly své ochablé tělo v jakéms takéms pohybu.
Ti Rusové, kteří stařeny do soutěže vyslali, ztratili poslední zbytky soudnosti, měli-li kdy nějakou. Šestice kreatur zpívala idiotskou skladbu Party for Everybody, ve které se snoubil tupý technorytmus a jakýmsi folkovým postupem, nenápaditým až hanba.
Babizny navíc neměly ponětí o rytmu, který od první chvíle zanedbávaly, a také intonačně nestály za nic – čili zpívaly falešně. Byla to typická ukázka toho, že současná evropská pop music je dobrá leda jako kulisa k mrhání časem.
Největší šok ovšem nastal při závěrečném hlasování, kdy poroty a diváci ze 42 států poslali Buranovskije kreatury na druhé místo. V tu ránu jsem pochopil, že v zásadě poctivý přístup Kabátu nikdy nemohl mít v téhle soutěži zmaru, vyhozeného času a peněz šanci.
Celou tu pseudohudební ruskou zrůdnost přikládám ke zhlédnutí. Jen se jí, prosím, neinspirujte pro žádnou činnost svého života. Ona to totiž není ani legrace.Komentáře [ 2 ]

  • michalfrode napsal:

    ma vubec smysl delat poctivou muziku,kdyz se takhle celej slavnej eurovision vysmiva poctivejm muzikantum,kteri drou a nemaj sance se nekam dostat?

  • Adam napsal:

    Me osobne prijde, ze Eurovize je prave o soutezeni podobnych cecho-decho balastu popr jine muziky snad psane na miru jako kulisa k pofidernim poutovym atrakcim. Nejak si nemuzu vybavit kdy z Eurovize naposledy vzeslo neco zajimavejsiho nez Buranovskije babusky, hromada beztvarne zpivajici hmoty (unifikovany pop jako letosni vitezka) popr zoufale nudny bigbit v maskach (Lordi). Takze me tato „zrudnost“ ani v nejmensim neprekvapila, jenom se proste drzej sveho kopyta :) Soudit podle eurovize evropsky pop je dle meho nazoru kratkozrake.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)