Norské satanisty ještě stihnete, Evanescence už ne

Je na místě občas na těchto stránkách cosi doporučit. Nedělám to sice příliš často, neboť jsem po mnoha letech na tomto světě nabral zřejmě správný pocit, že můj hudební vkus se v mnohém s mnoha liší, nicméně někdy jsem si jist.
Platí to stoprocentně v případě skvělé knihy Národní satanista, která vyšla v češtině před pár dny. Jejím autorem je norský spisovatel Erlend Erichsen. Kromě toho, že vystudoval literární vědu a absolvoval kurzy tvůrčího psaní, hrál v devadesátých letech na bicí v norských kapelách Molested a Gorgoroth.
V té době docházelo v Norsku k vypalování kostelů, satanistická scéna zavěšená za paži hudebního stylu black metal byla nesmírně silná. Došlo to tak daleko, že vyšinutý muzikant Varg Vikernes, zakladatel kapely Burzum, v nenávisti zavraždil kytaristu kapely Mayhem Euronymuse. V roce 1994 z ní byl usvědčen.
Vikernes byl u soudu navíc obviněn ze čtyř případů žhářství, včetně podpalování kostelů. Byl odsouzen k trestu jednadvacet let. V base pokračoval v tvorbě pro Burzum. Protože měl ale zákaz hrát na některé hudební nástroje, byly nové skladby dosti ambientní. V roce 2009 byl na svou žádost předčasně propuštěn.
Na svobodě obnovil činnost Burzum v blackmetalovém stylu a vydal album Belus (2010). Pak znovu nahrál nejlepší písně z prvních dvou alb Buruzm(Aske) a Det Som Engang Var a v modernějším zvuku je roku 2011 vydal jako From The Depths Of Darkness. Jeho nejnovější deska je z letoška a jmenuje se Umskiptar.
Činnost norských satanistů byla v devadesátých letech strhující. V té době jsem na vlastní kůži okoušel činnost některých českých satanistických spolků a mohu odpovědně říct, že ty se zaměřovaly především na sebevzdělávání, satanské mše a prznění dívek. Inu, Češi…
Když už jsme u doporučování, včera (17. 6.) jsem byl na skvělém koncertu Evanescence. Došlo k tomu nejlepšímu, co vás může na koncertě potkat – nic nečekáte a odcházíte nadšeni.
Podrobnější v recenzi.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)