Ozzy nakonec mile překvapil

Středečnímu vystoupení projektu Ozzy & Friends v pražské O2 Areně předcházel dramatický příběh. Původně měla v hale v rámci svého comebackového turné hrát britská formace Black Sabbath. Několik týdnů poté, co oznámila termíny svých vystoupení, ale lékaři diagnostikovali kytaristovi Tonymu Iommimu rakovinu lymfatických uzlin.
Byť pacient původně odhadoval, že léčení nebude dlouhé, neboť nádor byl objeven v raném stádiu, ukázalo se, že bude potřebovat více času. V únoru tedy skupina turné z velké části zrušila a oznámila, že koncerty odehraje projekt Ozzy & Friends, v jehož čele bude stát zpěvák Black Sabbath Ozzy Osbourne.
Aby té smůly nebylo málo, na čtyřech koncertech před tím pražským byl součástí oněch „Friends“ kytarista Slash, bývalý tahoun Guns N’Roses. Do české metropole ale nepřicestoval, a tak si ve středu museli diváci vystačit s jinými skvělými hráči, konkrétně kytaristy Gusem G. a Zakkem Wyldem, baskytaristy Robem „Blasko“ Nicholsonem a Geezerem Butlerem (jinak členem klasické sestavy Black Sabbath), bubeníkem Tommym Clufetosem (jenž v Black Sabbath aktuálně nahradil Billa Warda, který se s kapelou nedohodl na znění pracovní smlouvy) a klávesistou Adamem Wakemanem.
Nutno podotknout, že jednotliví členové doprovodné Ozzyho kapely jsou vynikající muzikanti, a tak nebylo divu, že instrumentální složka koncertu fungovala na výbornou. Byla hutná, mimořádně kompaktní, energická a muzikanti si během večera vystřihli i sóla na své nástroje, to aby připomněli, že Ozzyho projekt svým smýšlením patří do sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kdy se sóla na koncertech hrála.
Nejpříjemnějším překvapením večera byl ovšem sám Ozzy Osbourne. Po špatných zkušenostech z posledních dvou vystoupení u nás, na kterých zpíval příšerně falešně a spíše je protrpěl, se ve středu představil v dobré formě. Ne že by zpíval jako z partesu, určité intonační nedostatky jeho výkon měl. Třiašedesátiletá rocková legenda ovšem koncert odzpívala velmi obstojně a hned z úvodní písničkou Bark At The Moon rozehnala veškeré obavy.
Ozzy navíc zazpíval největší hity své i skupiny Black Sabbath, připomněl divákům slavné chvíle obou těles a za euforické radosti z toho, že ještě stále stojí na pódiu a všechno funguje jako kdysi, dovedl večer do vítězného konce.
Přičteme-li, že v roli předskupiny vystoupili Američané Black Label Society, kteří představili syrový hard rock a výtečné kytarové finesy svého frontmana Zakka Wyldea, byl to skvělý rockový akt.

Ozzy & Friends, Black Label Society
O2 Arena, Praha, 6. 6. 2012
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 8. června 2012)Komentáře [ 1 ]

  • Nada napsal:

    ten Ozzy je stejne trida, co vse ma za sebou a porad dovede mile prekvapit, jojo…

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)