Přímočará Gerda Blank

Skupina Gerda Blank má zajímavý osud. Před pěti lety ji na Novém Zélandu založili Rhys Braddock a Stuart Mills. Do názvu si vtiskli jméno ženy, která byla zastřelena při pokusu přelézt Berlínskou zeď, o pár měsíců později připravili debutové album a v roce 2008 se vydali na první evropské turné.
Osud je pak zavál do Brna, kde nyní žijí, tvoří a odkud vyjíždějí na koncerty po Evropě. V České republice vydali i své druhé album Numbers.
Na první poslech je zřejmé, že za ním stojí zahraniční tvůrci i producenti (Alex Limburg a Derek Saxenmeyer). Patrné je to především ve zvuku, který v sobě nese sympatickou rockovou špínu na vzedmuté vlně hudební svobody a nezávislosti.
Jisté je to také z vizáže skladeb, které se obloukem vyhnuly v tuzemsku obvyklé stavbě, naopak dosti razantně staví své bytí především na piedestal hudební atmosféry a drásavé energie. Všeobecně lze tvorbu Gerdy Blank označit jako indie rock, konkrétně pak respektujme zajímavé kytarové pasáže, které místy vytvářejí až neprodyšné zvukové stěny. Muzikanti skvěle pracují s dynamikou a během jednotlivých skladeb i s gradací.
V textech jsou patrné stesky, deziluze i zklamání, což podporuje celkově trochu chmurnou náladu písní. Přestože ani jeden z dvojice nemůže pomýšlet na titul „zpěvák roku“, sloužit filozofii své tvorby, té lehké beznaději v hutném rockové zápřahu, dokáží. Vzniklo tak na české poměry pozornosti hodné album

Gerda Blank: Numbers
X Production, 51:09
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 30. Května 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)