Bruce Springsteen vtáhl, přesvědčil a hrál naplno

Dvaašedesátiletý zpěvák Bruce Springsteen splnil to, co slíbil. Na fotbalovém stadiónu pražské Slavie v Edenu koncertoval ve středu se svým E Street Bandem bezmála tři a půl hodiny. Program čítal devětadvacet položek, skladbám se dostalo v mnoha případech ve srovnání s albovou podobou větší délky a upravených aranží.
Springsteen přitom nenutil své muzikanty, aby rozehrávali sóla na jednotlivé nástroje. Snad chtěl být spravedlivý, vždyť jeho doprovodná kapela čítala patnáct hudebníků a vokalistů. Nejpozoruhodnější sólový výkon tedy předvedl kytarista Nils Lofgren v písničce Because The Night, kterou v její druhé půli tak rozparádil, že si diváci na místech k sezení stoupli a prožívali ji v pohupování i tanci.
The Boss, jak zpěvákovi hudební svět přezdívá, přijel do Prahy podruhé. Zatímco před patnácti lety v Kongresovém centru nabídl komorní vystoupení, tentokrát rozvířil rockovou show postavenou na hudebních a pěveckých výkonech.
Pódium bylo sice ohromné, leč strohé na výpravu i světelné efekty. Po jeho stranách dominovaly velkoplošné obrazovky, zadní stěnu obšťastňoval obraz nepravidelně, a tak bylaveškerá pozornost automatickysoustředěna na výkony umělců.
Kraloval jim Springsteen, a to hned v několika ohledech. Byť jeho hlas už léta poněkud obrousila a ubrala mu jiskřivosti, pořád ještě s přehledem zpíval i ve vyšších polohách. Tam se totiž jeho výraz zastřel a ke slyšení byl poctivý chraplák, jenž rockové muzice sluší.
Nadto se zpěvák a dobrý kytarista (i na jeho krátká sóla došlo) věnoval poctivě zájmu diváků. Komunikoval s nimi, vyštrachal z paměti pár českých frází a nechal brnkatty v předních řadách na svou otřískanou kytaru.
Vybíral od některých také podomácku vyrobené transparenty se vzkazy a názvy písniček, které si přejí. Stalo se, že si vzal kartonový leták s nápisem This Hard Land a uvedenou skladbu zahrál, vůbec poprvé na probíhajícím turné.
V jednu chvíli pozval na pódium drobné brýlaté děvče a nechal je zpívat sólo, pak zase ukázal na kameru transparent s nápisem: „Bruce, potkal jsi mou matku v roce 1990?“, čímž rozesmál nejenom celý stadión, ale upřímně i sám sebe. Několikrát též tančil, poskakoval,srdnatě pobíhal po pódiu i na molu před ním a spoluvytvářelpravověrný rock’n’rollový koncert.
Byl v dobré kondici. Vezmeme-li v potaz jeho faktický věk, pak se na pódiu choval jako o dvacet let mladší mazák, který dobře ví, že vystoupení nelze jenodzpívat, zvláště má-li přídomek „rockové“. Ten se proto dařilo jemu i kapele dokonat do písmene.
Zazněly skladby z nového alba Wrecking Ball (titulní písnička, We Take Care Of Our Own, Death To My Hometown či Shackled And Drawn), stejně tak legendární kousky včetně přídavkové Born In The U.S.A. či coververze Twist And Shout od The Isley Brothers.
Po úvodním energickém rozjezdu se po hodině koncert zklidnil. Springsteen až moc dlouze vtipkoval, vyprávěl mezi písněmi, a dobře nastartované atmosféře „spadl řetěz“. To se ale zanedlouho změnilo, a tak si celý stadión postupně stoupl a bavil se při skladbách, které znal, stejně tak při skvělých výkonech muzikantů, kteří své opravdové mistrovství pokorně věnovali podstatě jednotlivých písniček.
Springsteen všech čtyřiadvacet tisíc přítomných diváků přesvědčil, že je fenomenálním skladatelem i interpretem a že i s ohledem na politická a společenská témata mnoha textů má jeho tvorba hluboký smysl. Že už vešla do hudební historie, je toho přirozeným vyústěním.

Bruce Springsteen & E Street Band
stadión Slavie, Praha, 11. 7. 2012
Hodnocení 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 13. července 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)