Linkin Park svůj stín nepřekročili

Ať se vám to líbí nebo ne, američtí Linkin Park svádějí již dvanáct let jeden lítý boj, a to sami se sebou. Snaží se překročit stín fenomenálního debutu Hybrid Theory z roku 2002, alba, které posunulo zvuk tzv. nu-metalu k melodickým vlnám a ubralo mu tvrdosti, přičemž nepohnulo dravě energickou podstatou, kterou od poloviny devadesátých let tento hudební směr nesl.
Linkin Park tehdy sice nepřinesli nic extra nového, jen chytře spojili vlivy sedmdesátých a osmdesátých let se zvukovým pokrokem a progresivními elektronickými proudy, zazářili ale a zůstali hudebními hvězdami. Byť jejich další kolekce byly mnohdy povedené, žádná z nich nepokořila úspěch prvotiny. Přitom o to kapela tolik stála.
Nepodaří se to ani páté desceLivingThing, propracované nahrávce s nenápadnými posuny k dalším hudebním stylů, zvukově naprosto úchvatné a slovutným RickemRubinemproducentsky dobře vymyšlené a zrealizované (zajímavý je například sled skladeb, který nechává album gradovat, ale nepotřebuje k tomu nijak agresivních hudebních postupů).
LivingThings je esence všech dosavadních proudů, které v minulosti kalifornská kapela při své tvorbě použila. Ozdobou jsou návraty k zvukově skoro až tradičním vizážím skladeb (CastleOfGlass, Powerless) a také lehké vlivy country (RoadsUntraveled), v Americe stylu tolik oblíbeného.
Kolekce přináší řadu silných melodií, které jednotlivé písničky vytahují na popový piedestal a ozařují je v jejich autorské promyšlenosti a kráse. Hitový potenciál samozřejmě má. Problém je, že melodické postupy Linkin Park se přílišnemění, a tak se například u Lost In The Echo, In My Remains či BurnIt Down dostavuje pocit, že jste je už někde slyšeli. Druhá a třetí jmenovaná jdou navíc na albu po sobě a vypadají, jako by byly vzájemným pokračováním.
Album mělo být epické, symbolizující další stupeň hudebního a produkčního vývoje kapely. Zčásti se to podařilo, zčásti je stále bytostně upnuto ke klubovému zvuku, který horko těžko vykračuje jinam. Staré fanoušky neurazí, leč mnoho nových nezíská. Slušná umělecká práce to ale určitě je.

Linkin Park: LivingThings
Warner Music/Supraphon, 36:59
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 14. července 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)