Pearl Jam pro orvané uši

Jedním z měřítek úspěšnosti koncertů v pražské O2 Areně je to, zda se diváci na místech k sezení postaví. Stane-li se tak záhy, je jasné, že účinkující odejde se štítem.
Američtí Pearl Jam, kteří se na pódiích pohybují dvaadvacet let, vyhráli v podstatě hned. Jakmile zazněly první tóny úvodní skladby, tisíce lidí na místech k sezení vstaly a daly se do pohupování v bocích či divokého tance. K témuž přiměly i ty stydlivější, neboť ti museli vstát, aby na kapelu viděli. Měřeno tímto faktem – Pearl Jam v pondělí večer v Praze dokonale uspěli.
Ostatně na to odkazoval i ohlas publika, které nadšeně tleskalo, zpívalo s kapelou a některé pasáže i samo. Zpěvák Eddie Vedder mu ale takových mnoho nedal, poprvé vlastně až v půli vystoupení při Ever Flow.
Pětici ze Seattlu nelze upřít dar odehrát strhující vystoupení, při kterém měla prim instrumentální složka, podle pravidel devadesátých let i kytarová sóla, při nichž obnažovali své schopnosti Stone Gossard a Mike McCready. Také Vedder přiložil ruku k dílu, to když zpíval s entuziasmem, a bylo jedno, jestli proto, že je mu to přirozené, anebo mu dávalo sílu víno, jež během koncertu požíval a dělil se o ně i s diváky v prvních řadách.
Nebyl ale trvale v dobré hlasové pohodě a některé pasáže i celé písně intonačně flákal, tedy zpíval falešně. Ani zvuk kapely v hale nebyl výstavní. Jednotlivé nástroje v něm byly (vyjma sólových pasáží) nepřehledně shluklé, zpěv se v nich utápěl, a tak argument v podobě čitelnosti nahrazovala hlasitost (což je ostatně argument také).
Pearl Jam mají ale dobré renomé a řadu výborných kompozic, jimiž budovali v devadesátých letech kult stylu grunge. Z té doby si odnesli i smysl pro blues, které v jejich skladbách zářilo zvláště v momentech instrumentálních hodů.
Pokud by mělo hodnocení pražského koncertu stát na energii, bylo by to za plnou stovku. Pokud však chceme být objektivní, pár desítek musí z výše uvedených důvodů dolů.
Sympatické bylo, že Vedder přišel zazpívat jednu skladbu s předskokany X z Los Angeles. Jejich výkon rozhodně stál za povšimnutí: valivým syrovým punk rockem nedali posluchači vydechnout. Žádné cajdáky, žádný sentiment, jen bigbít na plný plyn. Však také Vedder později řekl: „Je mi ctí stát na stejném pódiu jako X.“
Mimochodem – v čele X stojí Exene Cervenka, žena s českými kořeny a bývalá manželka herce Vigga Mortensena.

Pearl Jam, X
O2 Arena, Praha, 2. 7. 2012
Hodnocení 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. července 2012)



Komentáře [ 3 ]

  • Zbyna napsal:

    Byl jsem už na několika koncertech v O2 aréně a zvuk stál vždy za …..Není to problém PJ, ale arény…Ve všech ostatních recenzích jsou si toho problému vědomi, tady ne? vy jste tam byl poprvé? Záleží hold, kde se v aréně stojí, pokud na stojáka uprostřed plochy, tak je zvuk s přimhouřením oka OK, čím dál, tím ……

  • Pepé Borůvka napsal:

    Přesně jak bylo řečeno, zvuk v O2 aréně není nikdy moc kvalitní. Pozastavuji se nad Vaším hodnocením. Kdybych měl hodnotit Váš článek a Vaši angličtinu, bylo by to tak 5 %. Píseň se nejmenuje Ever Flow, ale Even Flow. Což samozřejmě je velký rozdíl ve výslovnosti. V písni se zpívá několikrát v refrénu. Dále Vedder nehovořil o tom, že věří více než v Boha. Ale řekl, že reflektory v centru stropu arény mu připomínají Obří oko Boha, kterým nás sleduje. Mimo jiné jsou na scéně 13 let. Mimo jiné mi v článku chybělo, že kapela hrála přibližně 2 a půl hodiny. S tímto faktem poukazovat na to, že někde zpíval zpěvák falešně je podle mého mínění zbytečné. Také v článku nebylo zmíněno, že kapela přidala dva přídavky. Mimo jiné fotka u článku v Právu byla opět něco strašného. Fotky z mého mobilního telefonu vypadaly lépe.

  • Zbyna napsal:

    Ne, ne, na scéně jsou od roku 1990, tedy 22 let.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)