U Johna Mayera je méně tentokrát více

Čtyřiatřicetiletý americký písničkář John Mayer má dvě tváře. Popularitu získal díky rádiovým písničkám v duchu nadýchaného popu, současně se stačil představit i jako dobrý a originální kytarista. Píše ambiciózní písničky pro masy, přitom se každé jeho desce věnuje spousta odborníků i fajnšmekrů.
Na pátém studiovém albu Born And Raised putuje od folku ke country a zpět. Úvodní Queen Of California je typicky americká, příjemná balada, jež nastoluje klima celého počinu. Druhá část písně v sobě ale nese ozvěnu skladby On Every Street, která patří do repertoáru kapely Dire Straits.
Těžko se nad jednotlivými písněmi rozplývat – sborové zpívání, špetka patosu, jednoduché texty a místy naříkavý projev, to všechno už Mayer v minulosti nabídl. Je to ale živoucí, takže celá deska je ve výsledku pozitivní.
Většinu písniček Mayer odehrál s akustickou kytarou. V Something Like sáhl po elektrické, v titulní skladbě zase po harmonice, aby zašel hlouběji k folkovým kořenům. Díky tomu skladba nabyla svébytnou náladu, jako by zněla od táborového ohně. Nenápadnou, ale přitom výraznou roli pak pro zvuk alba sehrál klávesista Chuck Leavell. Ozdobil ho subtilní hrou, přitom výrazně poznamenal celkový zvuk.
V diskografii Johna Mayera není Born And Raised přelomová deska. Je to spíš další série písniček pro dobrou náladu a sentimentální chvilky. Od tak talentovaného muzikanta bychom očekávali více, svět je ale spokojen. V Americe si album v prodejním žebříčku vede velmi dobře a stojí v jeho čele.
Možná je to především výraz podpory. Mayer má totiž vleklé zdravotní problémy, kvůli kterým odvolal koncerty a rozhodl se dočasně přerušit kariéru. V loňském roce mu lékaři diagnostikovali chronický zánět hlasivek, který se dosud nepodařilo zcela vyléčit.

John Mayer: Born And Raised
Columbia/Sony Music, 46:42
Hodnocení 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 30. června 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)