Adam Lambert mezi popem a rockem

Zpěvák Adam Lambert získal v osmé sérii soutěže American Idol druhé místo a vše nasvědčovalo tomu, že vyrazí na dráhu uznávaného rockera. Startovní pozici měl výtečnou, zajímavá vizáž mu byla přírodou nadělena, hlasová výbava rovněž. Co chtít více…
On se ale vydal po cestě popové. Jeho managementu stačilo pustit do světa pár skandálů, vyžvanit, že ho sexuálně přitahují muži a z Lamberta se přes noc stala nadějná figura středního proudu. Debutová kolekce For Your Entertainment (2009) měla slušné recenze a za zpěv písničky Whataya Want from Me byl dokonce nominován na cenu Grammy.
Tři roky po vydání debutu je tu třicetiletý vokalista s druhým albem. Vydal je těsně předtím, než vyrazil koncertovat coby nový hlas skupiny Queen, a sotva si mohl vymyslet lepší propagaci desky. Tím spíš, když se systematicky brání podezření, že by měl se členy Queen nahrát nové album.
Na kolekci Trepassing je patnáct funkpopových písniček vykazujících znaky tvorby pro rozhlasovou produkci. Jsou dynamické, instrumentálně bohatě znělé a samozřejmě snažně hitové. Bohužel jsou ale v podstatě takové, jaké byly skladby na předešlém albu.
Lambertův autorský tým (jehož je členem) nebyl schopen jeho písničkovou tvář jakkoli posunout nebo pozměnit. Deska nepřináší překvapení, některé skladby dokonce vyhlížejí jako pokračování těch minulých i co do aranží, zvuku a přednesu.
Texty vykazují také jasnou podobnost. Na první poslech jsou o všem, na druhý o ničem. Je v nich tedy láska, svoboda, zmatenost, obtížná rozhodnutí a podobně. Odpovídají ale koncepci alba – jsou pestré a jasné.
A tak se Lambert může opřít o jedinou jistotu, kterou má, sice zpěv. Jeho rozsah je úctyhodný, barva hlasu bohatýrsky sytá, skvěle frázuje a dokáže si pohrát s detaily, což předvádí i na živých koncertech.
Navíc album prozrazuje, že v popové oblasti je o něco jistější než v roli náhradníka rockového Mercuryho. Přitom i tam byl výrazově výtečný.

Adam Lambert: Trepassing
RCA Records/Sony Music, 54:03
Hodnocení 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. srpna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)