Bush nakonec odcházeli se ctí

Britská skupina Bush nebyla v devadesátých letech v České republice tak populární, jak by se na její celosvětový věhlas slušelo. Přestože byla médii označována za ostrovní Nirvanu, kultovní grungeovou formaci ze Seattlu, dravost jejích písní do srdce Evropy nepronikla.
Loni se po devíti letech pauzy vrátila na scénu. Dárkem fanouškům bylo výtečné album The Sea Of Memories, zadostiučiněním kapele fakt, že hudební branže kolekci přijala s nadšením a z toho resultovalo velké koncertní turné. Baskytarista Corey Britz v Praze mezi řečí přiznal, že jsou na cestě už bezmála dva roky.
V Lucerna Music Baru, kde se při své první návštěvě Prahy se svým koncertem Bush usadili, na ně nakonec čekalo slušných šest stovek diváků. Vesměs znalců, neboť tak poctivou pěveckou i psychickou podporu možná nečekala ani sama kapela.
Její bezmála dvouhodinový koncert nabídl jak písničky z aktuální desky, tak hity z let devadesátých, tedy z doby, kdy kralovaly rockovým hitparádám. V písních Bush, jejichž autorem je převážně zpěvák a kytarista Gavin Rossdale, je rocková posedlost, nekompromisní tah a v refrénech silný melodický dar.
Zpočátku si vystoupení hledalo náladu. Diváci po úvodním přivítání reagovali vlažně a čtveřice na pódiu jako by si s tím nevěděla rady. Rossdaleův zpěv hluboko ponořený v instrumentální mase, což nebyla vina nešikovného zvukaře, spíš důsledek obyčeje u mnoha ostrovních kapel.
Koncert vykazoval i poněkud hluchá místa, zvláště když se tak výtečná písničková skupina rozhodla upřednostnit instrumentální hrátky před další skladbou. Postupem času ale atmosféru v klubu rozproudila, odhalila, že skladby z nové desky jsou nápaditější než ty staré a dostala se až ke dvěma přídavkovým coververzím – Breathe od Pink Floyd a Come Together od Beatles, zahranou transparentně zatěžkaně, téměř metalově.
Z pódia nakonec odešla se ctí, a bylo vidět, že jí tahle konečná výhra udělala milo u srdce. Dobře to dopadlo možná i proto, že jí předskakující broumovské Imodium zahřálo pódium velmi důstojně.

Bush, Imodium
Lucerna Music Bar, Praha, 22. 8. 2012
Hodnocení 70%

(Tato recenze vyšlas v deníku Právo 24. srpna 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)