Xindl X vykročil správným směrem

Na začátku konečné podoby třetího alba písničkáře Xindla X Láska je pravděpodobně zoufalý nedostatek kvalitních českých textařů. Jeho talentu, kterým doslova bičoval uši posluchačů již ze svého debutu Návod ke čtení manuálu (2008), si všimli jiní zpěváci a požádali ho o pomoc. Díky tomu, že při té práci musel Ondřej Ládek – jak se ve skutečnosti jmenuje – vystoupit z kůže Xindla X, dotkl se jiných hudebních stop a nechal se jimi inspirovat.
Kdyby své třetí album vystavěl podobně jako první dvě desky (dvojka Praxe relativity je z roku 2010), nic by se zřejmě nestalo. V dobrém i zlém. Byla by tu prostě třetí kolekce rapujícího folkaře, který má smysl pro ironii, je naštvaný i sprostý a umí pracovat s jazykem tak, že mu to může kde kdo závidět.
Věci se ale posunuly a zkušenosti, které v posledních letech nabral, proměnil Xindl X v povedené album. Aktuální sbírka signalizuje novou etapu jeho hudební kariéry.
Již úvodní Dočasná svatá nepřipomíná starého dobrého Xindla X v podstatě v ničem. Následující písničky Zlato (díky důsledně orientálnímu zabarvení i obsahu textu by to mohla být klidně Láska v housce 2) a Pomeje jsou sice tradičně xindlovské (odtrhnout se od minulosti zcela by bylo bláhové), ovšem trojice skladeb Hypermarket, Enyky benyky a Chodník slávy už představuje nového, zpívajícího a velmi svěžího Xindla X.
Je v nich folkpopovým zpěvákem s poctivým smyslem pro melodii, kterou opatřil ve všech případech citlivým textem, prostým prvoplánových vulgarit, jak se mu to ještě na novince občas stane (Štědrý večer nastal, Hele hele). Podobně se vybarvily i Ulity a Bílej kůň, písně dávající jeho tvorbě onen nový rozměr.
Jistě, v některých okamžicích se výrazově podobá Karlu Krylovi (Enyky benyky) a jinde je zase škoda, že jako tradiční zpěvák není výrazově na první poslech výjimečný. V každém případě je ovšem jeho posun přínosem jemu i české hudební scéně.
Xindl X totiž umí napsat dobrou písničku a jeho současná kapela ji dovede zaranžovat tak, že je album v tomto ohledu nesmírně barevné.

Xindl X: Láska
Universal Music, 59:12
Hodnocení 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 27. září 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)