Felix Baumgartner to dokázal, překonal tři rekordy

Rakušan Felix Baumgartner, o němž jsem už na těchto stránkách s obdivem psal, to dokázal. V neděli večer SELČ stal prvním člověkem na světě, který volným pádem překonal rychlost zvuku. Rychlosti přes 1127,6 kilometru v hodině dosáhl podle televizních záběrů čtyřicet vteřin poté, co vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39 044 metrů. Podle některých měl Baumgartner rychlost více než 1342 kilometrů v hodině.
Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že v jednu chvíli měl při volném pádu krizi a chtěl zmáčknout záchranné tlačítko. Pak to ale ještě zkusil a za pár vteřin zjistil, že to zvládne.
Baumgartnerova kabina zavěšená pod balonem se vydala na cestu v 17:30 SELČ. Pokus tak začal se zpožděním tři a půl hodiny, protože silný vítr neumožňoval naplnit balon heliem. Po dvou a půl hodinách se Rakušan ocitl v rekordní výšce 39 044 metrů, tedy o asi 2500 metrů výše, než bylo v plánu.
Jakmile balon přestal stoupat, Baumgartner vyrovnal tlak v kabině s vnějším prostředím a krátce po 20:00 SELČ vyskočil. Zhruba po 40 vteřinách dosáhl maximální rychlosti, poté ho začal zpomalovat hustší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po čtyřech minutách a devatenácti sekundách volného pádu otevřel padák a ve 20:16 SELČ elegantně přistál v Novém Mexiku.
Baumgartner překonal tři rekordy. Kromě nejvyšší rychlosti dosažené volným pádem vytvořil také nový rekord ve výšce dosažené v balonu a ve výšce, ze které člověk seskočil. Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že je těžké popsat pocit, který člověk zažívá při tak rychlém pádu, protože to prý necítí a ani neví, jak rychle letí.
Baumgartner otevřel padák dříve, než se očekávalo, a proto oproti očekávání nevytvořil čtvrtý rekord – v délce volného pádu. Nadále tak platí výkon Joea Kittingera, který v roce 1960 letěl volným pádem čtyři minuty a 36 vteřin. Kittinger, jenž dosud držel také rekordy v dosažené rychlosti a v nejvyšší výšce, ze které člověk vyskočil, při nynějším experimentu působil jako Baumgartnerův poradce. Byl to ten šedovlasý muž, který s Baumgartnerem v přenosu mluvil.
V jednu chvíli mu poslal vzkaz, ať něco řekne, aby věděl, že se slyší. Baumgartner na to odpověděl: „Mám, kurva, moc práce.“
Třiačtyřicetiletý rakouský parašutista se na výkon připravoval pět let. Letos absolvoval dva zkušební skoky z 21 800 metrů a 29 610 metrů. Rekordnímu seskoku ale dlouho bránilo počasí, naposledy v úterý musel kvůli němu Baumgartner pokus zrušit.
Rozpočet projektu organizátoři nezveřejnili. Podle médií ale náklady dosáhly asi 50 milionů eur (1,25 miliardy Kč).
Bývalý příslušník rakouské armády Baumgartner se riskantními kousky proslavil již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro. Před nedělním rekordem se ale nechal slyšet, že skok ze stratosféry je jeho posledním seskokem.

http://www.youtube.com/watch?v=EZqDbJhMsIUPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)