Jak Daniel Landa s úsměvem nedopsal rockovou operu

Na novou rockovou operu Klíč králů, kterou napsal Daniel Landa, se mnou nikdo nechtěl jít. Je pravda, že jsem druhý lístek nabízel na poslední chvíli, nicméně chytila se až Alenka, fanynka skupiny Imodium, která mi ale řekla, že by šla, až na středečním koncertu své oblíbené kapely v pražském Futuru. A to už bylo po Landovi. Respektive po jeho Klíči králů.
Ty a ti, kteří odmítli dělat mi společnost na slavnostní premiéře v pražském Divadle Broadway právě proto, že za dílem stojí Daniel Landa, nechť hluboce litují. Mohli totiž být u historické události, která se obvykle opakuje jednou za sto dvacet let.
Po třetím zazvonění, patnáct minut po stanoveném začátku premiéry, přišel na pódium sám autor, v bílém tričku a v džínách, což poněkud nekorespondovalo se slavnostním oblečením diváků. Nejprve nervózně, později se sebejistotou naplněnému sálu sdělil, že své nové dílo ještě nedokončil. Bylo toho na něj prý moc, navíc byl měsíc a půl ochrnutý na část obličeje a byl mimo provoz. Prostě uvidíme první část, druhou snad někdy dopíše. Sorry.
Na rovinu. Landa zaslouží obdiv za odvahu, se kterou před publikum předstoupil a kápl božskou. Současně zaslouží úsměšek za to, že premiéru nové rockové opery oznámil už na sklonku letošního února. Od té doby uplynulo sedm celých měsíců a kus dalšího. On ji ale nestihl dokončit, a tak ve středu večer byl Klíč králů bez konce s malinkatou nadějí, že se ho v druhém díle (z něhož teď Landa ještě nemá ani čárku) dočkáme.
Je to komické a nehorázné současně. Na druhou stranu nutno konstatovat – tohle je typický Landa. Ten chlapík bude provokovat i tím, že se za něco omlouvá. Je věru silná osobnost.
Na premiéře byla spousta povedených i zpackaných plastických operací. Byl tam ale i bývalý ministr Barták, který projevil pořádnou dávku odvahy přetavenou v drzost. Klíč králů měl totiž jasný politický podtext a do politických špiček šel opravdu tvrdě a jasně. A v publiku seděl Barták, který je namočený například v kauze letounů CASA nebo kauze Tatra, a v klidu zíral. Přitom byl možná jen kousíček od lynčování…
Klíč králů byl bez konce, rozhořčené reakce diváků na facebooku chápu. Landa ovšem slíbil, že snad někdy konec napíše. Byť si myslím, že zatím vůbec netuší, jak celá ta inscenace skončí.Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)