Jak se Cecilka Gimenézová stala slavnou

Cecilie Gimenézová je osmdesátiletá španělská důchodkyně, která žila spokojený život v městě Borja. Kromě vzpomínek na léta dovádění a eskapád lásky žije v posledních letech tím, že chodí do kostela. Těžko mohla tušit, že právě ve stánku víry svým neuváženým krokem zasáhne do dějin umění, stane se slavnou a její jméno se objeví i na tak bezvýznamném blogu, jako je tento.
Cecilie Gimenézová léta letoucí hleděla v uvedeném kostele na fresku španělského malíře z devatenáctého století Elíaze Garcíi Martíneze. Nebyl nikdy nijak výjimečný, vlastně až do chvíle, než se jeho dílo setkalo s oním neuváženým krokem důchodkyně. Na fresce s názvem Ecce Homo stojí (přesnější je ale spíše výraz „ stál“) Ježíš Kristus před Pilátem Pontským (obě tyto rock’n’rollové role známe z muzikálu Jesus Christ Superstar).
Freska chátrala, sedal na ni prach a pořádkumilovná Cecilie Gimenézová se rozhodla jednat. V srpnu se chopila hadříku i laciných barev a obraz sama zrestaurovala.
Výsledek je šokující. Namísto Ježíše je teď na fresce podivná opuchlá postava, která má zřejmě šedý či zelený zákal, dušnost, kompletně vytrhané zuby a hlavu má obtočenu jakýmsi zasviněným obvazem.
Umělecký svět je zděšen, restaurátoři odhazují své nástroje do košů a podpalují je, rodina malíře přestává do Borje jezdit, neboť je zasažena chronickou hanbou.
Přesto do kostelíka putují davy turistů a obdivují extravagantní dílo samozvané restaurátorky. Pokud se nepletu, podobně se zachoval ve filmu i Mr. Bean.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)