Kryštof na albu Inzerát vyspěl

V deseti písničkách na novém albu Inzerát se skupina Kryštof dostala do arény hudební dospělosti. Je to důsledek snahy (i chuti) dát svému tradičnímu soundu širší souvislost a současně se ho nevzdat.
Cesta, kterou k naplnění této vize zvolila, byla ideální. Na inzerát získala amerického producenta Yarona Fuchse, jenž jí přinesl potřebná pohled zvenčí, zkušenosti z vyspělého hudebního světa a schopnost zařadit ji do evropského kontextu. Padla-li při natáčení slova „kdyby písničku Cesta zpívala Adele, byl by to světový hit“, je na tom kus pravdy.
Kryštof si splnil sen hned v několika ohledech. Kromě spolupráce s Fuchsem nazpíval Richard Krajčo naléhavé duety s Tomášem Klusem (Cesta) a Jarkem Nohavicou (Křídla z mýdla), z nichž oba tvoří kvalitativní čelo pelotonu skladeb. Také zrealizoval album, které konečně nepláče a není co do nálady utahané. Lehce si pohrává s radostí.
Možná žije duchovní otec písní Krajčo šťastné období, možná se se svými smutky smířil. V každém případě dostal aktuálními nápady v hudbě i textech (vztahy, politika a ohlédnutí za cestou skupiny) Kryštof do pozice sebejistého tělesa, které překročilo vlastní stín.
Navíc zpívá jistěji než kdy předtím. Možná to bude těmi šťastnými časy, které snad žije…

Kryštof: Inzerát
Universal Music, 42:00
Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 19. října 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)